Vyrážíte nyní autem na dovolenou? Připravte se na nejkritičtější víkend léta

Jiří Kaloč
27. 7. 2018 6:15
Během nadcházejícího víkendu řidiče potrápí hustý provoz nejen u nás, ale i ve většině okolních zemí. V Česku bude problémem velký počet uzavírek a oprav silnici i dálnic. Hlavní tahy k jižním mořím zaplaví turisté z Německa, kde právě tento víkend v některých spolkových zemích začínají a v jiných končí prázdniny.
Aktuálně se na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem opravuje na celkem sedmi úsecích.
Aktuálně se na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem opravuje na celkem sedmi úsecích. | Foto: DaLiu / Shutterstock.com

V sobotu například začínají letní prázdniny v Bavorsku a Bádensku-Württenbersku. Obě německé spolkové země mají každá přibližně stejně obyvatel jako Česká republika a Němci cestují autem rádi zvláště na jih k Jaderskému moři.

Mezi ně se navíc přidají i další vlny prázdninových cestovatelů z ostatních zemí. Blíží se například konec prázdnin v severských zemích a také dalších spolkových zemích Německa. Situace na silnicích proto bude velmi složitá a cestovatelé se musí obrnit nejen trpělivostí, ale i dostatkem tekutin, aby v souvislosti se zácpami a tropickými teplotami nekolabovali.

Největší kolony očekávají dopravní experti na evropských dálnicích od tohoto pátku mezi 13. a 20. hodinou, další dopravní zácpy se pak budou tvořit v sobotu od 11 do 18 hodin a také v neděli od 14 do 20 hodin.

Mezi turisty se navíc o tomto víkendu zamíchají také fanoušci formule 1. V neděli se totiž jede Velká cena Maďarska na okruhu Hungaroring poblíž Budapešti. Silný provoz se očekává nejen na dálnici D8, D1 a D2 mezi Ústím, Prahou, Brnem a Bratislavou, ale také na dálnici A2, vedoucí ze Štýrského Hradce do Vídně, a také A4, která začíná za Vídní a směřuje na hraniční přechod Nickeldorf. To samé samozřejmě platí i pro maďarské dálnice směřující do hlavního města.

V Chorvatsku se aktuálně opravuje povrch některých úseků dálnice A3 vedoucí z Maďarska na Záhřeb. V místě se jezdí jedním zúženým jízdním pruhem v každém směru. Nejvyšší povolená rychlost je zde snížena na 80 km/h a v dopravní špičce se zde tvoří kolony. Opravy skončí bohužel až 16. září.

Kvůli poškozené vozovce je omezena rychlost na 50 km/h na mostě Rječina před tunelem Trsat u Rijeky ve směru na hraniční přechod Rupa. Z důvodů natáčení pak bude v úterý 31. července 2018 dle potřeby uzavírán most na ostrov Krk.

Na všechny trasy vedoucí z České republiky do Chorvatska s uzavírkami a vyznačeným omezením provozu se podívejte zde.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy