Vyrážíte nyní autem na dovolenou? Připravte se na nejkritičtější víkend léta

Jiří Kaloč
27. 7. 2018 6:15
Během nadcházejícího víkendu řidiče potrápí hustý provoz nejen u nás, ale i ve většině okolních zemí. V Česku bude problémem velký počet uzavírek a oprav silnici i dálnic. Hlavní tahy k jižním mořím zaplaví turisté z Německa, kde právě tento víkend v některých spolkových zemích začínají a v jiných končí prázdniny.
Aktuálně se na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem opravuje na celkem sedmi úsecích.
Aktuálně se na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem opravuje na celkem sedmi úsecích. | Foto: DaLiu / Shutterstock.com

V sobotu například začínají letní prázdniny v Bavorsku a Bádensku-Württenbersku. Obě německé spolkové země mají každá přibližně stejně obyvatel jako Česká republika a Němci cestují autem rádi zvláště na jih k Jaderskému moři.

Mezi ně se navíc přidají i další vlny prázdninových cestovatelů z ostatních zemí. Blíží se například konec prázdnin v severských zemích a také dalších spolkových zemích Německa. Situace na silnicích proto bude velmi složitá a cestovatelé se musí obrnit nejen trpělivostí, ale i dostatkem tekutin, aby v souvislosti se zácpami a tropickými teplotami nekolabovali.

Největší kolony očekávají dopravní experti na evropských dálnicích od tohoto pátku mezi 13. a 20. hodinou, další dopravní zácpy se pak budou tvořit v sobotu od 11 do 18 hodin a také v neděli od 14 do 20 hodin.

Mezi turisty se navíc o tomto víkendu zamíchají také fanoušci formule 1. V neděli se totiž jede Velká cena Maďarska na okruhu Hungaroring poblíž Budapešti. Silný provoz se očekává nejen na dálnici D8, D1 a D2 mezi Ústím, Prahou, Brnem a Bratislavou, ale také na dálnici A2, vedoucí ze Štýrského Hradce do Vídně, a také A4, která začíná za Vídní a směřuje na hraniční přechod Nickeldorf. To samé samozřejmě platí i pro maďarské dálnice směřující do hlavního města.

V Chorvatsku se aktuálně opravuje povrch některých úseků dálnice A3 vedoucí z Maďarska na Záhřeb. V místě se jezdí jedním zúženým jízdním pruhem v každém směru. Nejvyšší povolená rychlost je zde snížena na 80 km/h a v dopravní špičce se zde tvoří kolony. Opravy skončí bohužel až 16. září.

Kvůli poškozené vozovce je omezena rychlost na 50 km/h na mostě Rječina před tunelem Trsat u Rijeky ve směru na hraniční přechod Rupa. Z důvodů natáčení pak bude v úterý 31. července 2018 dle potřeby uzavírán most na ostrov Krk.

Na všechny trasy vedoucí z České republiky do Chorvatska s uzavírkami a vyznačeným omezením provozu se podívejte zde.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 39 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy