Vlajková loď Volkswagenu dostala novou příď

Radek Pecák Radek Pecák
27. 4. 2010 16:15
Kamery ve vozech dokáží stále víc. Ta ve Phaetonu umí přečíst i značku zákaz předjíždění
Nová příď je v duchu současné designové linie značky
Nová příď je v duchu současné designové linie značky | Foto: VW

Kde jinde než na autosalonu v zemi, která je největším automobilovým trhem světa, by mohla největší automobilka Evropy představit nový vzhled své vlajkové lodi. Návštěvníci Autosalonu Auto China v Pekingu mohou spatřit modernizovaný Volkswagen Phaeton na stánku automobilky až do 2. května.

Délka vozu se nezměnila. I nadále se bude dodávat ve dvou rozměrech - běžném 5,06 m a prodlouženém 5,18 m. Více změn je v interiéru. Například nový multifunkční volant či volba mít místo klasické zadní lavice pro tři cestující raději dvě samostatná elektricky nastavitelná křesla.

Podstatně se také rozšířila elektronická výbava. Jako první na světě umí jeho kamera na čelním skle rozeznávat a na displeji zobrazovat značky zákaz předjíždění. Kromě toho jsou v nabídce asistenční systémy ACC (adaptivní tempomat udržující bezpečný odstup od vpředu jedoucího vozidla), Front Assist (systém sleduje okolí vozidla, vyhodnocuje riziko nehody a případně připravuje brzdovou soustavu na řešení kritické situace) či Side Assist (asistent pro změnu jízdního pruhu upozorňuje řidiče na vozidla přijíždějící zezadu ve vedlejších jízdních pruzích).

Navigace stahuje data pomocí Googlu

Další nové funkce jsou v navigačním systému RNS 810. Ten je vybaven pevným diskem o kapacitě 30 GB a možností obohatit mapové podklady o data stažená z internetové nabídky portálu Google. Data jsou stahována prostřednictvím mobilního telefonu a speciálního proxy serveru. Řidič si může vybrat mezi satelitními mapami Google jako na internetu nebo „hybridním" zobrazením Google pro iPhone. Phaeton satelitní snímky samozřejmě doplní vyznačením doporučené trasy.

Phaeton modelového roku 2011 může mít pod kapotou čtyři motory, z nichž jeden je vznětový a tři zážehové. Motory se šesti, osmi nebo dvanácti válci pokrývají rozpětí výkonů od 176 kW (240 k) do 331 kW (450 k).

Nový Phaeton, který se i nadále vyrábí v Dráďanech, bude na českém trhu k dispozici od září tohoto roku. Cena nebyla prozatím stanovena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy