Velké střídání v Mladé Boleslavi: Šéf Škody Bernhard Maier končí ve své funkci

Martin Přibyl Martin Přibyl
9. 7. 2020 14:49
Po pěti letech ve vedení české automobilky Škoda končí k 31. červenci její šéf, šedesátiletý Bernhard Maier. O jeho dalším osudu a nástupci zatím nejsou bližší informace.
Foto: Škoda Auto

Maierovi má brzy vypršet smlouva a vedení koncernu chce této chvíle využít k tomu, aby šéfa české automobilky nahradilo. Informaci přinesl německý Handelsblatt a Aktuálně.cz ji potvrdil i tajný zdroj přímo z automobilky. Tiskové oddělení Škody následně informaci následně oficiálně stvrdilo v tiskové zprávě. Maier má skončit k 31. červenci 2020. Nakonec ještě dříve, než vyprší platnost smlouvy, k tomu mělo dojít až na podzim.

O dalším osudu Bernharda Maiera se zatím podle Handelsblattu nic neví. Není jasné, jestli zůstane v koncernu VW, kde pracoval posledních devatenáct let. Předtím, než před pěti lety převzal vedení Škodovky, byl zodpovědný za prodej u Porsche.

Podle dřívějších informací se Maier měl přesunout právě zpátky do Stuttgartu a současný šéf Porsche Oliver Blume měl stanout v čele značky VW. K tomu ale nakonec nedošlo, protože šéfem VW se stal Ralf Brandstätter.

"Bernhard Maier je jedním z nejzkušenějších manažerů v koncernu  Volkswagen. Ve funkci předsedy představenstva společnosti Škoda Auto výrazně přispěl k dalšímu vyprofilování značky. Jeho léta ve společnosti Škoda Auto patří mezi ta nejúspěšnější v celé 125leté historii automobilky. Za to i za téměř dvě desítky mimořádně úspěšných let, nejprve ve společnosti Porsche a poté ve Škoda Auto Bernhardu Maierovi děkuji," komentoval odchod Maiera šéf koncernu Herbert Diess. Z toho se dá tušit, že Maier nakonec v koncernu pokračovat nebude.

Podle Handelsblattu Maier doplatil na své přílišné sebevědomí, Škoda prý svými vozy až příliš zatápěla klíčové značce VW, svými maržemi překonávala i prémiové Audi, rostl jí také obrat. Pro představitele VW byla údajně trnem v oku.

Maier byl podle informací německých médií oblíbencem rodin Piëchových a Porscheových, které jsou hlavními hybateli dění ve skupině. Mluvilo se prý dokonce o tom, že by se mohl stát šéfem celého koncernu. To mu ale mezi topmanagementem mnoho přátel neudělalo. Podle zákulisních informací tedy za Maierovým koncem mohou být hry koncernového šéfa Herberta Diesse. Židle se totiž třese pod ním samým a poslední věc, kterou by potřeboval, jsou konkurenti ve vedení.

Stejně jako se neví, co bude dál s Bernhardem Maierem, není ani jasné, kdo se stane novým šéfem Škody. Podle Handelsblattu by to ale měl být někdo z VW, někdo, kdo je obeznámený s děním uvnitř firmy a zná její kulturu. Kandidát zvenčí prý nepřichází v úvahu. Škoda uvedla, že nástupce bude podle platných českých zákonů zvolen při prvním zasedání představenstva společnosti v srpnu a jeho jméno bude zveřejněno následně.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy