Nic pro sparťany. V Mladé Boleslavi staví novodobou Škodu Slavia

Martin Přibyl Martin Přibyl
9. 7. 2020 10:01
Škoda si letos připomíná 125 let od založení firmy. V roce 1895 se Václavové Laurin a Klement pustili do výroby jízdních kol, které od roku 1896 nesly jméno Slavia. A právě tento název dostane i nejnovější vůz postavený v režii žáků mladoboleslavského Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto. Pojmenují ho Škoda Slavia.
Škoda Slavia.
Škoda Slavia. | Foto: Škoda Auto

Novinka nevzniká s ohledem na sériovou výrobu, však se také jedná o model Scala v otevřené karosářské variantě spider. Žákovský vůz má být ale ukázkou schopnosti mladoboleslavské omladiny, která si naopak vyzkouší, jaké je to navrhnout a sestavit vlastní auto.

Význam auta potvrzují i vzpomínky jednoho z účastníků projektu z dřívějších let. "Celý projekt byl velká zábava, kdy jsme mimo běžného sezení v lavici tvořili i něco smysluplného. Nadmíru zajímavé byly debaty o designu s šéfdesignérem a jeho lidmi, konzultace konstrukčních úprav na karoserii s lidmi z oddělení technického vývoje nebo debaty o zásobování díly s lidmi z výroby. Náročné byly diskuse a dohadování se nad finálním rozhodnutím v jednotlivých aspektech během celé stavby vozu. Ať už to byla barva, úpravy vozu nebo i název. To je ale přesně to, co si člověk z projektu odnese do života," vzpomíná Jakub Sedlář, který v roce 2014 pracoval na projektu kabrioletu Škoda Citijet, otevřené verzi modelu Citigo. Od té doby vzniklo šest dalších podobně originálních modelů, Slavia bude sedmá.

"Její historický název se skvěle hodí k myšlence studentů podniknout s moderně střiženým modelem Scala cestu do minulosti, do časů, kdy měly automobily otevřenou karoserii," říká mluvčí Škody Martin Preusker.

Scala bez střechy, tedy Slavia, má ale zároveň symbolizovat svobodné myšlení a nonšalantní bezstarostnost mladých. Emotivnější dojem z vozu mají navodit i další úpravy na původní karoserii Scaly. Oficiální představení auta má proběhnout za tři týdny.

Zaryté slávisty na nové unikátní škodovce potěší i to, že střední odborné učiliště Škodovky vystudoval i současný kapitán pražské Slavie, Jan Bořil.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Tenisové US Open snížilo kvůli koronaviru dotaci o čtyři miliony

Pořadatelé tenisového US Open snížili kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru celkovou dotaci turnaje na 53,4 milionu dolarů (asi 1,18 miliardy korun), což je o téměř čtyři miliony méně než loni. Vítězové grandslamu, který se v New Yorku uskuteční bez diváků, si odnesou rovné tři miliony dolarů (zhruba 66 milionů korun) a oproti loňsku si pohorší o 850 tisíc.

Naopak se o pět procent zvýšila odměna za první kolo na současných 61 tisíc dolarů (1,3 milionu korun), další dvě kola zůstávají beze změny (100 a 163 tisíc dolarů). Teprve od další fáze se budou částky snižovat. Ještě více se škrty dotknou čtyřher, jejichž vítězové si odvezou jen 400 namísto loňských 740 tisíc dolarů.

Startu na US Open, jež má za přísných hygienických podmínek začít poslední srpnový den, se už vzdali světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová či dvojka Španěl Rafael Nadal. V hlavní soutěži je i deset Čechů v čele s Karolínou Plíškovou a Petrou Kvitovou.

Ženy se po pětiměsíční koronavirové pauze vrátily na okruh v tomto týdnu v Palermu. Pro muže bude první akcí od březnového přerušení sezony srpnový Western & Southern Open, který byl kvůli pandemii přeložen ze Cincinnati do New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Arsenal kvůli dopadům pandemie zrušil 55 pracovních míst

Londýnský fotbalový klub Arsenal zrušil kvůli ekonomickým důsledkům pandemie koronaviru 55 pracovních míst. Do finančních potíží se vítěz Anglického poháru dostal po výpadku příjmů mimo jiné z televizních práv, prodeje vstupenek a komerčních aktivit. Hráči a vedení sice přistoupili v průběhu přerušené minulé sezony na snížení platů, před tou další je ale nutné přistoupit k dalším úsporám, oznámil klub, který se letos nekvalifikoval do lukrativní Ligy mistrů.

"Náš cíl je chránit co možná nejdéle pracovní pozice a základní platy, ale bohužel jsme se ocitli v situaci, že musíme přistoupit k propuštění 55 zaměstnanců," uvedl klub na svém webu.

Ke škrtům se vedení odhodlalo vzhledem k nejisté situaci v následující sezoně. "V současnosti to vypadá tak, že na začátku sezony nepřivítáme na stadionu žádné fanoušky a potom se jich bude moci vrátit jen omezené množství. To se projeví na příjmech ze vstupného, sponzorských peněz i z televizních práv. Globální ekonomické prognózy jsou také velmi nepříznivé," dodal klub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy