Miliony aut musí do servisů. Kvůli pavoukům i klíčkům

Miliony aut musí do servisů. Kvůli pavoukům i klíčkům
Celkem 1,9 milionu kusů vozu Toyota Prius má závadu v softwaru ovládajícím hybridní systém pohonu. Jde o priusy vyrobené od března roku 2009 do letošního února. Software může způsobit poškození tranzistorů, načež se automobil sám uvede do bezpečnostního režimu. V lepším případě s ním řidič může dál jet se sníženým výkonem soustrojí, v horším se vůz zastaví.
Ještě jednou Toyota. V USA zjistila, že v sedačkách vozů s vyhříváním je materiál, který nesplňuje bezpečnostní normy pro hořlavost. Sice zatím nebyla hlášena žádná vznícení či zranění, přesto firma rozhodla o zastavení prodejů šesti modelů včetně velmi prodávaného vozu Toyota Camry.  Zda se budou do servisů svolávat i již prodané exempláře, zatím rozhodnuto nebylo.
Zhruba 2,6 milionu vozů vyrobených v koncernu General Motors musí do servisů kvůli úpravě zapalovací skříňky. Klíč, který je v ní zasunutý na svazku s dalšími klíči či předměty, se totiž může samovolně pootočit a způsobit vypnutí motoru, čímž přestanou fungovat elektrické systémy včetně posilovačů brzd. V souvislosti s tím se eviduje nejméně 12 úmrtí. Akce se týká například vozů Cobalt, Pontiac G5, Saturn Ion a dalších.
Už podruhé během tří let svolává japonská automobilka Mazda do servisů americké majitele vozu Mazda 6. Tentokrát se jedná o ročníky výroby 2010 až 2012 vybavených motorem o zdvihovém objemu válců 2,5 litru. Do servisů má přijet  42 000 vozů. Důvod je téměř neuvěřitelný. Pavouci, které zjevně přitahuje vůně benzinových výparů, mohou podle oficiálního vyjádření značky upříst pavučinu v odvzdušňovací hadici palivového systému. Vinou toho pak dojde k omezení paliva a dalším důsledkem může prý být i prasknutí palivové nádrže. Z ní pak palivo unikne a hrozí i požár. Mazda se domnívá, že bude stačit nahrání jiné mapy do řídící jednotky motoru.
Foto: Aktuálně.cz
Radek Pecák Radek Pecák
13. 4. 2014 14:40
Projděte si přehled aktuálních svolávacích akcí světových automobilek. Některé důvody kontrol zní kuriózně.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy