V Praze bylo spuštěno sdílení elektromobilů. Nová služba by mohla zlepšit rychlost pohybu po centru

Jiří Kaloč
27. 7. 2018 15:06
V Praze byla spuštěna nová služba pro sdílení elektromobilů neboli tzv. carsharing. Jmenuje Re.volt a využívat ji můžete na území prvního, druhého a třetího pražského obvodu. Stačí k tomu věk nad 21 let, řidičské oprávnění skupiny B a registrace ve stejnojmenné aplikaci, kterou si můžete stáhnout do telefonu. Zatím to lze pouze u smartfonů s operačním systémem Android, majitelé telefonů Apple se však dočkají své aplikace již příští týden.
Elektromobil City Spirit můžete nechat na všech pražských parkovacích zónách prvních tří pražských obvodů a klidně může stát i kolmo k chodníku
Elektromobil City Spirit můžete nechat na všech pražských parkovacích zónách prvních tří pražských obvodů a klidně může stát i kolmo k chodníku | Foto: Re.Volt

Služba byla sice podle plánů majitelů spuštěna dnes ráno, doopravdy ale začne fungovat až v polovině srpna, kdy do České republiky dorazí většina elektromobilů čínského výrobce Jia Yuan Electric Vehicles s názvem City Spirit. Zatím jsou k dispozici dva, celkem by jich mělo po Praze jezdit asi dvacet.

City Spirit je 2,2 dlouhý a přes šest metráků těžký dvoumístný elektromobil, který dosahuje nejvyšší rychlosti 78 km/h. Kromě dvou cestujících se vozítka nic dalšího nevejde, spíše stěží dostane do miniprostoru za sedadly nejvýše jednu nebo dvě tašky.

Na jedno nabití akumulátorů ujede City Spirit až 120 km. Jestliže jejich kapacita klesne pod 35 procent, auto samo zmizí z nabídky. Vidí to však pracovníci Re.voltu, kteří pro něj dojedou, nabijí, zkontrolují a následně opět aktivují.

S parkováním si klienti Re.voltu nemusí dělat starosti. Protože se jedná o elektromobil, může stát zdarma na všech možných parkovacích zónách, parkovat ho navíc s ohledem na jeho délku můžete i napříč do každé malé mezery.

A jak službu využívat? Je to jednoduché. Po registraci, v níž musíte prozradit svůj e-mail, telefonní číslo a naskenovat občanský i řidičský průkaz, budete mít k dispozici mapu Prahy, na které uvidíte volné City Spirity.

Kliknutím si jeden z nich zarezervujete. Když k autu následně dorazíte, pomocí aplikace v telefonu jej také odemknete. Platí se za délku užívání vozítka. Čtyři koruny stojí minuta a každá jízda se platí zvlášť přes platební bránu GoPay.

Elektrovozítkem samozřejmě můžete vyrazit i kamkoliv za hranice Prahy 1,2 nebo 3, vrátit jej však musíte zpátky na území těchto tří obvodů. Do té doby vám stále bude běžet čas zápůjčky.

Mladí majitelé start-upu Re.volt věří, že se služba ujme a plánují na příští rok rozšíření počtu půjčovaných automobilů na čtyřicet. Zároveň si myslí, že k uspokojení budoucí poptávky na území celé Prahy bude třeba provozovat okolo 240 elektromobilů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy