MOL spustil v Budapešti službu sdílení elektromobilů. Mohla by se rozšířit i do Česka

Jan Markovič Jiří Kaloč, Jan Markovič
26. 1. 2018 14:27
Petrochemická společnost MOL, která provozuje také v Česku rozsáhlou síť čerpacích stanic, představila v Budapešti vlastní carsharing neboli sdílení automobilů s názvem MOL Limo.
Pro službu sdílení automobilů používá MOL v Budapešti flotilu malých vozů Volkswagen e-up!.
Pro službu sdílení automobilů používá MOL v Budapešti flotilu malých vozů Volkswagen e-up!. | Foto: Archív autora

MOL znají čeští motoristé jako provozovatele sítě čerpacích stanic. V Maďarsku, kde sídlí, má ale i další aktivity. Aktuálně v Budapešti spustil službu sdílení elektrických aut. K dispozici má flotilu tří stovek malých městských vozů do zásuvky Volkswagen e-up!.

Služba nese název MOL Limo. Umožňuje, aby si zákazník vypůjčil auto a pak jej na jakémkoliv místě ve městě zase zanechal. MOL navíc spolupracuje i s veřejnou dopravou a také se službou sdílených kol, která v Budapešti funguje už tři roky.

Už tři roky se MOL podílí v Budapešti na službě sdílení kol
Už tři roky se MOL podílí v Budapešti na službě sdílení kol | Foto: Archív autora

"Mobilita představuje v dlouhodobé strategii naší společnosti důležitý směr. Cílem je změnit naše maloobchodní aktivity. Právě zprostředkování carsharingu, který bude hrát klíčovou roli v systému dopravy velkých měst, skvěle zapadá do této strategie," vysvětluje výkonný ředitel firmy MOL v oblasti služeb pro zákazníky Peter Ratatics.

Značkový carsharing by se mohl v blízké budoucnosti objevit také v Praze. "Budapešť byla přirozeným prvním krokem k zahájení služby. Na druhou stranu skupina MOL má silnou regionální účast, a proto bude analyzovat příležitosti i v dalších zemích v regionu," odpověděla firma na dotaz Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy