V čem se za volantem pleteme. Deset řidičských mýtů nejen o předjíždění i přecházení

Martin Přibyl Martin Přibyl
11. 5. 2022 6:02
Mezi řidiči a nejen mezi nimi je dlouhodobě zakotvena celá řada mylných představ o pravidlech silničního provozu. Vybrali jsme deset těch nejběžnějších.
Foto: Ondřej Běhal

5. Problikávat se nesmí

Obecně bývá problikávání dálkovými světly označováno jako projev řidičské agresivity, zákon ho ale nikterak nezakazuje. Řidič podle něj smí při předjíždění upozornit předjížděné vozidlo světelným signálem, přerušovaným rozsvěcením dálkových světel. Mimo obec pak lze použít i troubení. Toto ustanovení by se dalo vztáhnout i na ty, kteří pomalou jízdou blokují levý dálniční pruh. Je však také nutné s ním šetřit, rozhodně nemá smysl problikávat někoho, kdo nemá kam uhnout, a i při podobném manévru je nutné dbát na dodržení bezpečné vzdálenosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Web Ředitelství silnic a dálnic obnovil po úterním kybernetickém útoku částečně provoz

Web státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je opět částečně funkční. V úterý ho ochromil kybernetický útok a server byl od té doby nedostupný, nebo na něm nebyl žádný obsah. Nadále však mimo provoz zůstává server, na kterém organizace zveřejňuje dopravní informace. Počítačové systémy ŘSD počátkem tohoto týdne napadl software, který zašifroval data. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) byl kybernetický útok na profesionální úrovni.

Ještě v sobotu kolem poledne bylo na webu ŘSD pouze logo organizace a nápis "Omlouváme se, probíhá nahrávání obsahu." V neděli odpoledne už má úvodní stránka původní podobu z doby před útokem. Nefungují ale sekce webu týkající se veřejných zakázek a technických předpisů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy