V čem se za volantem pleteme. Deset řidičských mýtů nejen o předjíždění i přecházení

Martin Přibyl Martin Přibyl
11. 5. 2022 6:02
Mezi řidiči a nejen mezi nimi je dlouhodobě zakotvena celá řada mylných představ o pravidlech silničního provozu. Vybrali jsme deset těch nejběžnějších.
Foto: Shutterstock

6. Ten, kdo do mě narazí zezadu, je vinen

Obecně platí, že řidič má mezi vozidly dodržovat takovou vzdálenost, "aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním". Z toho vyplývá, že většina nárazů zezadu končí vinou řidiče zadního auta.

Nemusí to ale být vždy. Pokud řidič brzdí před autem úmyslně, a navíc se přitom typicky schválně zařadí těsně před něj, jedná se o typický příklad agresivního vybržďování. Takové jednání se sice obtížně dokazuje, zapotřebí jsou svědci a ideálně rovněž záznam z kamery, ale v extrémním případě, kdy dojde k poškození majetku, ublížení na zdraví, nebo dokonce smrti, se jedná o trestný čin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Počet nakažených covidem-19 v Česku dál roste. Za pátek přibylo 1300 lidí

Denní přírůstek případů koronaviru v České republice se v pátek dostal poprvé od počátku května na 1300. V nemocnici je s covidem 216 lidí, sedm ve vážném stavu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy