Utajovaným octaviím ubývá snadná kořist. Na silnici Hradec Králové - Pardubice se už může jet 110

Radek Pecák ČTK Radek Pecák, ČTK
13. 4. 2016 8:14
Zvýšení rychlosti na silnici navrhlo ministerstvo dopravy a musel ho potvrdit Pardubický kraj. Následně se ještě instalovaly například ploty zamezující vniknutí zvěře na komunikaci.
Foto: Radek Pecák

Zhruba rok a půl trvalo, než po schválení vládou skutečně auta začala jezdit na silnici první třídy mezi Pardubicemi a Hradcem Králové legálně rychlostí 110 kilometrů v hodině.

Změna rychlosti z dosavadních 90 km/hod nastala od středečního rána.

Informoval o tom Jiří Hostaša z pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

Ještě na počátku roku byla přitom tato silnice oblastí, kde často působily nové utajované octavie pro dohled v silničním provozu, které jsou vybaveny špičkovým zařízením pro měření rychlosti. Termín pro zvýšení rychlosti se několikrát posouval. I ten posledně jmenovaný - od 1. dubna - byl téměř o dva týdny posunut.

Podle Hostaši je teď už čtyřproudová silnice na vyšší rychlost připravená. Svodidla jsou v rizikových místech pevnější a někde jsou zhotovena z betonu, pokud je za nimi pevná překážka. Nově instalované dopravní značení stálo silničáře okolo čtyř milionů korun, dodal Hostaša.

Ministerstvo dopravy vytipovalo takzvanou Hradubickou silnici společně s několika dalšími úseky v zemi. Pardubický kraj zvýšení rychlosti potvrdil. "Ta silnice svými parametry na tuto rychlost vyhovuje. Nakonec se to osvědčilo už předtím, málokdo tam jezdil devadesátkou," dodal vedoucí krajského odboru dopravy Ladislav Umbraun.

O zvýšení rychlosti na I/37 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové se hovořilo několik let. "Bylo to hodně medializované téma a mnoho řidičů se domnívalo a vymlouvalo na to, že ta stodesítka je už tam dávno platná, protože to bylo v televizi," řekla krajská policejní mluvčí.

Silnice je však i místem tragických dopravních nehod. V lednu tam havaroval řidič z vozem BMW. Při jízdě z Hradce do Pardubic dostal smyk a v pravotočivé zatáčce narazil do svodidel a následně pak do podchodu. Auto začalo hořet. Řidič i spolujezdec zemřeli.

Zvýšení rychlosti na vytipovaných silnicích, jak zjistil deník Aktuálně.cz již dříve (více čtěte zde), provázejí průtahy. Na začátku března se z více než dvacítky vytipovaných silnic pro zvýšení rychlosti mohlo skutečně více šlapat na plynový pedál jen na pětici z nich. Nejvíce se situace zlepšila v okolí Plzně, kde se nové značky instalovaly na rokycanském i klatovském přivaděči.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do České republiky vjela přes hraniční přechod u Břeclavi první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku.

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy