Kdo jede moc rychle, přišel by o řidičák. Sněmovna je proti

Petr Kučera Petr Kučera
19. 5. 2015 18:40
Poslanci nepodpořili návrh krajského zastupitelstva na zpřísnění zákona. Měl omezit zdržování přestupkového řízení.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Martin Svozílek/Economia

Praha – Policie by mohla zadržet řidičský průkaz každému, kdo výrazně překročí nejvyšší dovolenou rychlost. Takové zpřísnění zákona chtělo u poslanců prosadit zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Poslanci návrh zamítli hned v úterním prvním čtení, nepodpořila jej ani vláda.

Podle návrhu by se jednalo o překročení rychlosti o 40 kilometrů za hodinu v obci nebo 50 kilometrů za hodinu mimo obec. Přísnější limit – 20 kilometrů v obci a 30 kilometrů mimo obec – by pak platil pro řidiče, kteří tuto rychlost v předcházejících dvanácti měsících už jednou překročili.

„Cílem je okamžité opatření vůči řidičům podezřelým ze spáchání závažných dopravních přestupků,“ vysvětluje v návrhu hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD). Agresivní a nebezpeční řidiči totiž podle něj mnohdy zdržují přestupkové řízení – především tam, kde za tento přestupek hrozí sankce zákazu činnosti. Úřady jsou navíc přetížené a na projednávání těchto přestupků musí neustále nabírat nové pracovníky. Podle hejtmana řidiče často zastupují specializované firmy, které zakládají obranu obviněných téměř výhradně na promyšleném systému procesních obstrukcí. „Situace se už stala neúnosnou a vyžaduje účinnější řešení,“ uvádí Novák.

Zastupitelé zdůrazňují, že právě překročení rychlosti je přestupkem, jehož spáchání potvrzuje objektivní změření rychlosti vozidla, nikoliv čistě subjektivní posouzení či vnímání policisty. Pokud se za přestupek ukládá zákaz řízení, přičemž tuto sankci nelze podle zákona prominout, není podle zastupitelů důvod, proč by průkaz nemohl zadržet už přímo policista – samozřejmě s následným přezkumem ve správním řízení.

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL návrh už dříve odmítla. Nesouhlasí s tak výrazným zásahem do práv řidiče dříve, než je rozhodnuto o vině a sankci za konkrétní delikt. Výjimkou jsou podle vládních právníků jen případy, kdy jde o zvlášť významné ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Podle dosavadní úpravy může policista zadržet řidičský průkaz člověku, který je podezřelý ze zavinění nehody, při níž byl někdo usmrcen nebo těžce zraněn. Dále pak při ujetí z místa nehody (v případech, kdy ji řidič byl povinen oznámit policii) a při podezření z jízdy pod vlivem alkoholického nápoje nebo jiné návykové látky.

Navrhované zpřísnění je podle vlády nesystémové. Proč by policisté mohli zadržet řidičský průkaz při překročení rychlosti, ale už ne při dalších přestupcích, které jsou také povinně trestány zákazem řízení, jako například porušení zákazu předjíždění nebo opakované nedání přednosti v jízdě? Nerovné postavení by vznikalo i mezi samotnými řidiči, kteří poruší rychlost – pokud by je změřil automatický radar a nezastavil policista, o řidičský průkaz by (zatím) nepřišli.

Vládní legislativci současně upozornili, že zadržení řidičského průkazu by bylo nepřiměřené i vzhledem k obvyklé době trvání řízení o přestupku. Například za opakované překročení nejvyšší dovolené rychlosti o 20 kilometrů za hodinu v obci a 30 kilometrů mimo obec (v předchozích dvanácti měsících) má úřad zakázat řízení na dobu od jednoho do šesti měsíců. Člověk se zadrženým řdičským průkazem by tedy musel rezignovat na uplatnění procesních práv v řízení o přestupku, neboť jakékoliv – byť i naprosto legitimní – prodloužení by znamenalo i delší dobu, kdy zůstane bez průkazu.

Proti zamítnutí návrhu hned v prvním čtení hlasovali jednotně pouze poslanci opoziční KSČM. Kromě nich návrh podpořilo pět poslanců ČSSD, jeden za KDU-ČSL a jeden nezařazený.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy