To nejlepší, čím dnes svítí auta: noc protne laser, miliony zrcátek vykouzlí animace

Martin Přibyl Martin Přibyl
14. 2. 2022 12:05
Začalo to petrolejkami a končí laserem. Moderní auta svítí lépe a dále, komplikovanějšími a komplikovanějšími světly. Podívejte se na přehled v současné době používané techniky: od halogenových žárovek až po organické diody.
Foto: Audi

Světla s vysokým rozlišením by uměla promítat film

Jak se moderní technika demokratizuje, prémiové značky musí přicházet s dalšími inovacemi, které potvrdí jejich vyšší úroveň. Právě výkon a schopnosti světel se přitom v posledních letech staly jedněmi z klíčových parametrů. Posledním výkřikem techniky jsou tak mimo jiné světla s vysokým rozlišením.

Dnes je nabízí Audi například v elektrickém modelu e-tron, nebo Mercedes-Benz ve vrcholné třídě S a její elektrické paralele EQS. Světla fungují jinak než klasické matrix, na počet diod se nehraje, naopak, Audi tvrdí, že jeho digitální Matrix LED světlomety využívají pouhé tři. Jejich světlo je ale promítáno na speciální zařízení nazvané DMD, Digital Micromirror Device. Na něm je asi milion samostatně ovládaných mikrozrcátek, přičemž každé z nich má rozměry pouhých setin milimetru. Pomocí elektrostatického pole lze tato zrcátka jednotlivě naklápět a výsledkem je to, že auto dokáže promítat na silnici světlo ve vysokém rozlišení.

To má za následek jemnější ovládání stálého dálkového světla. Auta vybavená podobnými digitálními světlomety dokážou na silnici také promítat obrazce. Umějí zvýraznit jízdní pruh nebo jeho ohraničení, počítá se i s tím, že by na vozovku mohla promítat nejrůznější výstrahy. Vše je pak otázkou toho, co automobilkám dovolí úřady. Prozatím si tak zákazníci mohou užívat třeba světelnou show poté, co auto zamknou. Světla totiž promítají speciální rozlučkové animace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Ministerstvo školství podpoří školy se sociálně znevýhodněnými žáky dvěma miliardami korun

Asi 400 vybraných škol s vyšším počtem sociálně znevýhodněných žáků dostane v dalších letech na zlepšení vzdělávání dětí dvě miliardy korun z evropských dotací. Peníze půjdou z Národního plánu obnovy a budou se rozdělovat od letošního září do konce roku 2025. Cílem projektu je snížení nerovností v českém vzdělávacím systému. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci ministerstva školství a Národního pedagogického institutu.

Podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) současná data ukazují, že problém s nerovnostmi ve školství je natolik vážný, že jeho řešení by mohlo do budoucna vést k sociálním problémům a stát víc peněz, než když se bude řešit preventivně. Například podle zjištění organizace PAQ Research se neúspěšnost žáků ve vzdělávání týká řady mikroregionů napříč Českem, nejen často zmiňovaného Karlovarského či Ústeckého kraje. Vyšší neúspěšnost je třeba na území obcí s rozšířenou působností na periferiích krajů. Na neúspěch žáků mají podle výzkumu zásadní vliv především exekuce či špatná bytová situace rodin.

O peníze na podporu znevýhodněných škol mohou žádat základní školy, do kterých chodí nadprůměrné zastoupení žáků se sociálním znevýhodněním. Ministerstvo školy rozdělilo do čtyř kategorií s tím, že na nejnižší úrovni mohou obdržet až dva tisíce korun na žáka a na nejvyšší až šestnáct tisíc korun na školáka. Peníze budou moct využít na personální podporu, zajištění podpory žáků a na další vzdělávání a rozvoj pedagogických pracovníků. Budou tak moci například zajistit školního sociálního pedagoga, pracovníka pro volnočasové aktivity nebo doučování v době prázdnin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německo podle Bildu nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy