To nejlepší, čím dnes svítí auta: noc protne laser, miliony zrcátek vykouzlí animace

Martin Přibyl Martin Přibyl
14. 2. 2022 12:05
Začalo to petrolejkami a končí laserem. Moderní auta svítí lépe a dále, komplikovanějšími a komplikovanějšími světly. Podívejte se na přehled v současné době používané techniky: od halogenových žárovek až po organické diody.
Foto: Volkswagen

LEDky dostávají rozum: matrixové světlomety

Zatímco jednoduché LED světlomety, například ve zmíněné Fabii nebo Sanderu, nenabízejí z praktického hlediska oproti halogenům zásadní posun kromě jasnějšího a bílého světla, dražší vozy přidávají možnost selektivně zhasínat a rozsvěcet jednotlivé diody. Výsledkem jsou Matrix LED, které vytvářejí stálé dálkové světlo, jehož kužel je vždy tvarovaný tak, aby neoslňoval ostatní účastníky provozu. Na obrázku je jejich funkce vidět z pozice řidiče VW Golf.

I tato technologie debutovala v drahých autech, například v roce 2013 ji dostalo tehdejší špičkové Audi A8, dnes se jako příplatková výbava dostává do nižší střední třídy, nabízí ji Škoda Octavia, a dokonce i o segment níže - za příplatek je dostupná pro Volkswagen Polo.

S klesající cenou se pak postupně zvětšuje množství diod, které Matrix LED světlomety používají. V Audi A8 v roce 2013 bylo 25 diod na světlomet, Opel Astra má dnes v každém ze svých IntelliLux LED Pixel světlech 84 aktivních LEDek. Světla se také dokážou přizpůsobovat nejrůznějším situacím, svoje chování například změní před křižovatkou.

Matrixové systémy postupně nahradily starší typy adaptivních světlometů, které světelný kužel upravovaly pomocí pohyblivých zdrojů světla nebo nejrůznějších clonek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Martincová si v Torontu se Serenou nezahraje

Tereza Martincová přišla o možnost zahrát si na turnaji v kanadském Torontu s končící legendou světového tenisu Serenou Williamsovou. Česká tenistka, která do hlavní fáze turnaje prošla přes dvoukolovou kvalifikaci, podlehla v prvním kole Švýcarce Belindě Bencicové 4:6, 2:6. S třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionkou, která v úterý oznámila, že se její kariéra blíží ke konci, si tak zahraje soupeřka české tenistky. 

před 51 minutami

Šíření koronaviru v Česku dál zpomaluje. V úterý testy potvrdily přes 2400 nakažených

Testy v úterý potvrdily 2417 nových případů nákazy koronavirem v Česku. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles zhruba o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo v úterý 947, o 200 méně než ve stejný den předchozího týdne. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře provedly v úterý přes 8800 testů, o 15 procent méně než o týden dřív. Počty testovaných vzorků klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Počty nakažených se pak snižují v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy