To nejlepší, čím dnes svítí auta: noc protne laser, miliony zrcátek vykouzlí animace

Martin Přibyl Martin Přibyl
14. 2. 2022 12:05
Začalo to petrolejkami a končí laserem. Moderní auta svítí lépe a dále, komplikovanějšími a komplikovanějšími světly. Podívejte se na přehled v současné době používané techniky: od halogenových žárovek až po organické diody.
Foto: Martin Přibyl

Projektory vs. reflektory

Kvalitu světlometů neurčuje jen zdroj světla, ale i jeho provedení. I přes nástup LEDek proto v současné době můžeme odlišit reflektory a projektory.

I jednoduché parabolické reflektory přitom mohou fungovat výborně. Žárovka nebo svítivá dioda je v nich umístěna v ohnisku parabolického zrcadla, které její světlo směřuje na silnici. Pokud je parabola dost velká, i halogeny svítí velice dobře. Taková funkční světla nabízela třeba Škoda Citigo.

Automobilky však čím dál častěji, zejména u vyšších verzí svých aut, využívají projektorové světlomety, kde jsou žárovka nebo jiný zdroj světla umístěny před eliptickým zrcadlem, které jejich svit směřuje přes stínítko do spojné čočky.

Tento typ světel máme většinou spojen s "xenony", nejspíš je to způsobeno první generací Octavie, která měla halogenové reflektory a xenonové projektory. Obecně ale platí, že jak LEDky, tak xenony mohou být umístěny i v parabolách projektorových světlometů. Na obrázku přinášíme důkaz: reflektorový LED světlomet nejnovějšího Renaultu Clio.

Řada automobilek oba typy světlometů kombinuje do jednoho světla - jako potkávací slouží projektory, jako dálková reflektory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Web Ředitelství silnic a dálnic obnovil po úterním kybernetickém útoku částečně provoz

Web státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je opět částečně funkční. V úterý ho ochromil kybernetický útok a server byl od té doby nedostupný, nebo na něm nebyl žádný obsah. Nadále však mimo provoz zůstává server, na kterém organizace zveřejňuje dopravní informace. Počítačové systémy ŘSD počátkem tohoto týdne napadl software, který zašifroval data. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) byl kybernetický útok na profesionální úrovni.

Ještě v sobotu kolem poledne bylo na webu ŘSD pouze logo organizace a nápis "Omlouváme se, probíhá nahrávání obsahu." V neděli odpoledne už má úvodní stránka původní podobu z doby před útokem. Nefungují ale sekce webu týkající se veřejných zakázek a technických předpisů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy