Co jste chtěli vědět o svodidlech, ale báli jste se zeptat. Víte, odkdy se používají?

Jan Matoušek Jan Matoušek
9. 12. 2019 6:02
Svodidla. Bezpečnostní prvek, se kterým se řidiči setkávají na silnicích a dálnicích denně. Jejich účelem je zachytit vozidlo, nad kterým řidič ztratí kontrolu, a zabránit tak například vyjetí ze silnice, nárazu do pevné překážky nebo vjetí do protisměru. Víte však, kolik kilometrů jich vlastně v Česku je nebo kdy se začala používat? Zjišťovali jsme zajímavosti o svodidlech.
Foto: Eva Srpová

Nejpoužívanější svodidla

Nejpoužívanějším typem svodidla v Česku je podle ŘSD již zmíněné svodidlo svodnicového typu. "To je takové, které má jako hlavní záchytný prvek ocelovou svodnici, což je vlastně různě profilovaný plech o tloušťce asi 2,5 až 4 mm v závislosti na úrovni zadržení," vysvětluje Studecký. Úroveň zadržení potom udává, jak velké auto je svodidlo schopno zachytit.

Nejčastěji je možné se setkat s profilem svodnice NH4, který vyvinula koncem 60. let Nová huť Klementa Gottwalda (pod názvem Liberty Ostrava existuje huť dodnes a je největším výrobcem trasových svodidel v Česku). S drobnými úpravami je profil tedy používán až do dnešních dnů.

 

Právě se děje

Další zprávy