Svatba cyklisty a řidičky smiřuje doživotní nepřátele. Má ale taková reklama smysl?

Jan Matoušek Jan Matoušek
17. 6. 2022 6:02
Vztahy mezi řidiči aut a cyklisty jsou na českých silnicích dlouhodobě napjaté. Naposledy debatu rozvířila povinnost dodržovat při předjíždění cyklisty odstup 1,5 metru, respektive rozšiřování vyhrazených cyklopruhů nejen v pražských ulicích. Cestu, jak mezi oběma skupinami trochu obrousit hrany, hledá nová kampaň iniciativy Dám respekt a BESIPu.
Video: Youtube / BESIP

Na jedné straně automobilisté, na druhé straně cyklisté. Oba tábory se na sebe nevraživě dívají a pravděpodobně by byly raději někde v garáži nebo na cyklostezce. Jenže nemůžou, jsou na svatbě svých dětí, kde si automobilistka bere cyklistu - oba při obřadu, jak jinak, sedí v nebo na svém oblíbeném dopravním prostředku. A jak už to u podobných příběhů lásky a nenávisti bývá, na konci si obě znesvářené skupiny padnou do náruče a novomanželé na kole odjíždějí vstříc světlejším zítřkům.

To je zhruba v kostce televizní reklamní spot iniciativy Dám respekt a oddělení BESIP ministerstva dopravy (vidět ho můžete v úvodu článku). Ta je zaměřená na zlepšení vztahů mezi řidiči a cyklisty. Reklama by měla běžet v České televizi a na Primě, bude mít ale i svou rádiovou variantu a naváže na ni i celá preventivní kampaň včetně setkávání se s veřejností nebo příspěvků na sociálních sítích. Ministerstvo dopravy na ni dá jen letos kolem 25 milionů korun.

Za iniciativou Dám respekt stojí především desetinásobný účastník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France Roman Kreuziger. Ten se spolu s vedoucím BESIP Tomášem Neřoldem shoduje, že cílem bylo ladit kampaň v trochu odlehčeném duchu, což v minulosti nebývalo vždy pravidlem. Stačí vzpomenout třeba na kampaně "Nemyslíš, zaplatíš" nebo "Zpomal, dokud není skutečně pozdě". Ty byly mnohem vážnější.

"Věříme, že k bezpečnějšímu prostředí na silnicích přispěje, když si uvědomíme vlastní odpovědnost vůči druhým a ubereme na aroganci a agresivitě," dodává Neřold. Ostatně mottem nového spotu je: "Nemusíme se milovat, stačí se respektovat."

Že je trochu odlehčený tón kampaně dobrou volbou, si myslí i dopravní psycholožka Vlasta Rehnová. "V podstatě platí, že co baví, tak to přitáhne pozornost k dané problematice, takže to určitě není zbytečná práce," říká.

Úplně opačně vnímá video marketingový expert Jakub Horák. "Reklamní spot BESIPu je nesrozumitelný a nemyslím si, že pohne s přístupem obou skupin, tedy řidičů a cyklistů, byť jen o píď," říká. "Občas není šťastná cesta vnášet humor do problematiky, kterou oba tábory berou úkorně. Jako daleko lepší formu bych viděl snažit se zapůsobit na tu lepší část v nás. Otázkou ovšem je, nakolik si podobné spoty skutečně kladou za cíl zapůsobit na cílovou skupinu, a nakolik slouží jako opodstatnění existence té které neziskové organizace," dodává Horák.

Napjaté vztahy

Celý spot částečně vychází z průzkumu agentury Kantar pro BESIP a Dám respekt, z něhož vyplynulo, že polovina dotázaných (celkem jich bylo 1020) vnímá vztah mezi řidiči a cyklisty jako napjatý a jen čtvrtina jej vnímá jako přátelský. "Je to paradox, vždyť většina lidí se považuje za cyklisty i řidiče zároveň," všímá si Kreuziger. Nejvíce "nevraživost" cítí skupina mezi 18 a 40 lety věku, se zvyšováním věkové škály se vnímaná nenávist mezi oběma skupinami o něco snižuje.

Jak už bylo zmíněno, spousta lidí se považuje za řidiče i cyklisty zároveň: konkrétně 82 procent dotazovaných alespoň občas řídí nějaké motorové vozidlo a 76 procent z dotazovaných pak alespoň někdy sedne na kolo. Na druhou stranu také platí, že pokud jsou řidiči zároveň cyklisté, pak jim lidé na kole na silnici vadí výrazně méně než řidičům, kteří za řídítka neusedají vůbec.

Co dalšího z průzkumu vyplývá? Třeba to, že cyklistům vadí u řidičů nejvíce nedodržování rychlosti, nedostatečné věnování se řízení a nedostatečný odstup při předjíždění. Na druhou stranu až čtvrtina cyklistů nikdy nepoužívá ochrannou helmu a jen 46 procent dotázaných ji používá pravidelně. Právě jízda bez přilby patří podle průzkumu v očích motoristů mezi tři nejčastější prohřešky cyklistů, před ním už je jen jízda cyklistů vedle sebe a především jízda po chodníku.

Zajímavé je, že jen 32 procent cyklistů se v provozu cítí bezpečně a více než polovina naopak nebezpečně. Částečně zapravdu dávají tomuto údaji policejní statistiky dopravních nehod cyklistů. Loni jich bylo 3994, zemřelo při nich 43 osob a těžce zraněno bylo 234 osob. Zatímco v prvním případě se počet obětí meziročně trochu zvýšil, počet těžce zraněných se naopak snížil. Mírně pak klesl i počet lehce zraněných cyklistů.

"Viníky nejzávažnějších nehod cyklistů jsou zhruba z poloviny sami cyklisté a z poloviny řidiči vozidel," říká Tomáš Neřold s tím, že vzájemná ohleduplnost se musí posílit u obou skupin. Ovšem u skoro poloviny nehod s úmrtím a nadpoloviční většiny nehod s následkem těžkého zranění byl na vině cyklista. U zhruba třetiny pak řidič osobního auta (u nákladních aut je podíl zhruba pětiprocentní). Nejčastější příčinou je podle policejních statistik "nesprávný způsob jízdy", následuje nedání přednosti v jízdě. Mimochodem až 72 procent cyklistů, kteří při nehodách zemřeli, nemělo na hlavě přilbu. Každý pátý cyklista přítomný u těžké nehody pak byl pod vlivem alkoholu.

Jestli bude mít pozitivně laděná preventivní kampaň na vztah mezi řidiči a cyklisty příznivý efekt, ukážou až následující měsíce. V teoretické rovině ale bez šance není. "Kontaktní akce pro veřejnost vidím jako velmi efektivní, co se zažije, tak se více vryje do paměti a do mysli. Pravidla a sankce za jejich porušení jsou také důležité, ale zpravidla ‘napraví‘ menší část populace, většinou tu postiženou. V kampani je prostor k přemýšlení a prožití rizikové situace v klidu a bez obav z postihu," myslí si dopravní psycholožka Vlasta Rehnová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy