Cyklistům začíná sezona. Předjíždějte je jako auto, nově můžete i na plné čáře

Martin Přibyl Martin Přibyl
29. 3. 2022 12:25
S rostoucími teplotami a slunečnými dny se zejména o víkendech české silnice intenzivněji zaplňují cyklisty. Pro řidiče to znamená, že se musí poprvé ve větší míře vyrovnat s novými předpisy, které požadují, aby cyklisty přejížděli s minimálním odstupem 1,5 metru. Přinášíme návod, jak se v novinkách orientovat.
Foto: Shutterstock

Jaký je bezpečný odstup a kde se správně měří?

Zákon o provozu na pozemní komunikaci od prvního ledna požaduje, aby řidič při předjíždění cyklistu míjel s odstupem minimálně 1,5 metru. Pouze v místech, kde je maximální povolená rychlost do 30 km/h, je tato vzdálenost zkrácena na metr. "Odstup při předjíždění cyklistů není žádnou novinkou. Tato povinnost byla v zákoně vždy. Nově byla stanovena pouze přesná metrická hodnota," upozorňuje mluvčí policie Hana Rubášová.

Správně by se odstup měl měřit mezi nejbližšími body cyklisty (levým okrajem řídítek) a vozidla (tedy konec pravého zrcátka).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Zvýšit potravinové zásoby státu na 15 dní by stálo až 12 miliard, řekl šéf Správy státních hmotných rezerv

Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly spotřebu na zhruba 1,3 dne. Navýšení zásob potravin na 15 dní by stálo až 12 miliard korun. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ministerstvo zemědělství v současnosti navrhuje navýšit rozpočet organizaci spravující státní zásoby o půl miliardy korun.

O navýšení zásob potravin ze tří na 15 dní rozhodla předchozí vláda koncem loňského roku, uvedl Švagr. "Těch 15 dnů ale není záležitost příštího roku. Vloni byla dohoda, že bychom měli jít na těch 15 dnů v příštích 15 letech," upozornil. Vláda to ale může změnit, dodal. Naplnění skladů na více než dva týdny by vyšlo stát při současných cenách na 11 až 12 miliard korun, odhadl Švagr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy