Škoda změní šéfdesignéra: Slovák Jozef Kabaň odchází k BMW, o jeho nástupci zatím není nic známo

Jan Markovič Jiří Kaloč, Ondřej Běhal, Jan Markovič
8. 2. 2017 14:46
Slovenský designér automobilky Škoda Jozef Kabaň odchází po devíti letech ze Škody Auto a přestupuje do BMW. To koncem roku opustil libanonský designér Karim Habib. Zpočátku se Kabaň stane přímým podřízeným holandského designéra Adriana van Hooydonka, který je odpovědný za celou skupinu BMW včetně značek Mini a Rolls-Royce. Kabaň bude mít na starost design osobních automobilů BMW, tedy s výjimkou sportovní divize M a elektromobilní BMW i.
Foto: Škoda Auto

Odchod Jozefa Kabaně z pozice šéfdesignéra Škody Auto do BMW sice přišel jako blesk z čistého nebe, ale v automobilové branži jsou přestupy lidí starajících se o vzhled aut běžnou věcí. Podle našich informací od lidí ze Škody Auto, kteří nechtějí být jmenováni, jeho odchod nemá co do činění s veřejností hodně kritizovanou "čtyřokou" Octavií s rozdělenými světly, která se právě dnes začala vyrábět.

„Jozef Kabaň v posledních letech rozvoje podniku výrazným způsobem ovlivnil design a emocionalitu značky. Design celé modelové palety byl přitom výrazně přepracován a dostal nový směr. Model Yeti, který bude veřejnosti představen v letošním roce, představuje určité završení tohoto vývojového cyklu. Děkujeme Jozefu Kabaňovi za vykonanou práci a do budoucna mu přejeme vše nejlepší,“ napsal redakci Aktuálně.cz oficiální vyjádření Škody Auto její PR manažer Vítězslav Pelc.

BMW coby prémiová mnichovská značka patří v automobilovém průmyslu mezi vůbec nejprestižnější zaměstnavatele a podílet se na tvarech bavoráků bývá snem každého automobilové designéra.

Kariéra Jozefa Kabaně byla od začátku spjata s koncernem Volkswagen. Dnes 44letý designér vystudoval produktový a průmyslový design na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a poté už jako stipendista Volkswagenu pokračoval na londýnské Royal College of Art, která je považována ze jednu z nejprestižnějších škol tohoto typu na světě. Studium dokončil s titulem Master of Arts a v té době už byl podepsaný pod koncernovými modely Volkswagen Lupo a Seat Arosa.

Jeho profesní dráha sahá do roku 1999, kdy se dostal do vývojového týmu supersportu Bugatti Veyron, v roce 2003 se přesunul k Audi, kde měl na starosti exteriéry ingolstadských vozů. Je autorem designu exteriéru SUV Audi Q5, v roce 2006 se pak stal vedoucím centra pro design exteriéru této prémiové značky koncernu Volkswagen.

Ke Škodovce nastoupil před devíti lety jako šéf designu. Jeho přelomovým dílem je design konceptu Vision D. Z něj se posléze vyvinula modelová řada Rapid a následně celá paleta nových generací škodovek počínaje Octavií třetí generace a konče Kodiaqem.

Rukopis Jozefa Kabaně ponese ještě spousta nových škodovek, jejichž vzhled automobilka odtajní až v příštích letech. Půjde například o chystané letošní novinky, tedy druhou generaci kompaktního SUV Yeti a modernizaci minivozu Citigo a rodinného Rapidu.

A jeho vliv bude znát také na modelech odhalených přibližně do roku 2020, což bude zcela nové malé SUV, další generace Octavie nebo modernizace třetí generace Fabie, protože oddělení designu pracuje na nových modelech se zhruba tříletým předstihem.

U značky BMW bude Jozef Kabaň odpovědný za design osobních automobilů s výjimkou sportovní divize M a elektromobilů i. „Těším se na posílení designérského týmu BMW Group,“ říká v oficiální zprávě mnichovské automobilky šéfdesignér Adrian van Hooydonk. „Jozef Kabaň přináší nové zkušenosti, talent a vize, které potřebujeme pro budoucí směřování našeho designu.“

 

Právě se děje

před 37 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy