Mimořádná zpráva

Škoda ukázala nejvýkonnější Octavii všech dob. Nové RS bude mít pod kapotou až 245 koní

Ondřej Běhal
3. 2. 2017 8:00
Jednou z novinek březnového ženevského autosalonu bude i dosud nejsilnější provedení Octavie RS. Škoda ukázala její nejvýkonnější variantu se 180 kW (245 koňmi). Aktuálně se modernizovaná Octavia RS nabízí se 169 kW, což je 230 koní.
Škoda Octavia RS 245.
Škoda Octavia RS 245. | Foto: Škoda Auto

Škoda Octavia RS 245 se stane novou vrcholnou verzí nejprodávanějšího modelu automobilky. Její číselné označení odpovídá maximálnímu výkonu benzinového turbomotoru 2.0 TSI. Dosud Škoda Auto představila modernizovanou Octavii RS pouze ve variantě s 230 koňmi, která už se dá objednávat (ceník liftbacku najdete zde a kombíku zde).

Nejvýkonnější Octavia všech dob se bude také nabízet v obou karosářských verzích. Na výběr bude vždy mezi šestistupňovým manuálním řazením a sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG.

Motor pohání výhradně přední nápravu. O přilnavost kol při dynamických průjezdech zatáček pod plynem se postará takzvaná špéra neboli samosvorný diferenciál přední nápravy s elektrohydraulickým ovládáním. Jeho úkolem je omezovat prokluz přední nápravy tím, že přenáší maximum síly na vnější kolo. Dosud nabízená slabší verze modernizované Octavie RS tuto funkci nemá a musí se spokojit s méně sofistikovaným přibržďováním kola vnitřního.

Škoda Octavia RS 245 má elektronicky omezenou maximální rychlost na 250 km/h a zrychlí z 0 na 100 km/h během 6,5 s, tedy o desetinu rychleji než slabší verze. Kombík je o desetinu pomalejší. V porovnání s jinými sportovně laděnými vozy kompaktní třídy stále nejde o špičkové hodnoty. Například Mercedes třídy A v provedení 45 AMG disponuje výkonem 381 koní a stovky z místa dosahuje během 4,2 s. Nejvýkonnější kompakty si prohlédněte v přehledné tabulce zde.

Škoda Octavia Combi RS 245
Škoda Octavia Combi RS 245 | Foto: Škoda Auto

Nová Octavia RS 245 nebude ani nejvýkonnější škodovkou. Superb 2.0 TSI 4x4 DSG dosahuje maximálního výkonu 206 kW (280 koní) a z klidu se na 100 km/h dostane během 5,8 vteřin.

Ke standardní výbavě nové Octavie RS 245 patří například full LED světlomety s funkcí přizpůsobení toku paprsku aktuálním podmínkám nebo devatenáctipalcová litá kola. Zveřejnění ceny a začátku prodeje na českém trhu si Škoda Auto nechává do Ženevy.

Nová Škoda Octavia má dělená přední světla a přepracovaný interiér | Video: Škoda
 

Právě se děje

před 20 minutami

Sněmovna schválila navýšení důchodů o 300 korun i příspěvek za každé vychované dítě

Sněmovna v pátek schválila dodatečné zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023. Novelu, jež by také zavedla možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze, nyní dostanou k posouzení senátoři.

Příspěvek za vychované dítě prosadila do vládní novely koaliční ČSSD. Jde také o dlouhodobou snahu lidovců, o jejichž konkurenční úpravě už dolní komora nehlasovala. O příspěvek se má zvyšovat zásluhová část penze, a valorizovala by se tedy podle inflace. Dodatečné rozpočtové výdaje předkladatelé odhadli na 18,4 miliardy korun v roce 2023, na 18,8 miliardy korun o rok později a na 19,4 miliardy korun v roce 2025. Předčasný důchod bez sankce pro záchranáře prosadili poslanci vládního hnutí ANO.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle podkladů 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy