Škoda má rekord. Za pololetí prodala přes 500 000 aut

Radek Pecák Radek Pecák
9. 7. 2014 11:03
Každá čtvrtá letos vyrobená škodovka skončila v rukou čínských řidičů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Mladá Boleslav - Přesně 522 500 aut prodala během letošního prvního pololetí mladoboleslavská automobilka Škoda.

Poprvé ve své historii dokázala během prvních šesti měsíců roku prodat přes půl milionu vozů. Například ve srovnání s loňským výsledkem je to o téměř 60 000 aut více.

V samotném červnu je bilance prodejů škodovek 94 500, což je také rekordní údaj pro tento měsíc.

Jednou z příčin růstu prodejů je úspěch nové generace octavie. Těch se například v západní Evropě (při porovnání s loňskými daty) prodalo o 47,4 procenta více.

Octavia je celosvětově nejdůležitějším modelem značky. Za pololetí se jich prodalo již téměř 200 tisíc, prodeje druhého nejdůležitějšího vozu, kterým je rapid, dosahují 102 tisíc kusů.

Třetí nejúspěšnější je končící generace fabie (letos zatím 88 tisíc kusů), následují yeti (53 tisíc) a superb (46 tisíc).

Nejdůležitějším trhem je Čína, kde prodeje meziročně stouply o necelých devět procent na 131 tisíc kusů. V zemích západní Evropy se prodalo od ledna do června 218 tisíc aut s logem okřídleného šípu. Je to navýšení oproti loňsku o 17 procent.  

Pokles zaznamenala pouze ve východní Evropě (včetně Ruska), kde prodeje klesly o 11 procent a dosáhly na 11 tisíc vozů.

V České republice dosáhla Škoda v prvním pololetí prodejního nárůstu o 22,9 procenta, prodala tady 35 tisíc aut.

V prvním čtvrtletí roku vytvořila automobilka provozní zisk 185 milionů eur (5,08 miliardy Kč), což je meziročně nárůst o 65,2 procenta. V příštích letech chce dále růst a zvýšit světové prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů ročně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy