Škoda Karoq v nárazových testech: Má plný počet hvězd, ale v aktivní bezpečnosti na VW nestačí

Eva Srpová Eva Srpová
8. 11. 2017 13:25
Nové mladoboleslavské SUV Škoda Karoq podstoupilo nárazové testy nezávislé organizace Euro NCAP. Získalo plný počet hvězd, a to jako jedenáctý model značky Škoda v řadě. Ve všech zásadních oblastech, které organizace v testech sleduje, vůz získal dobré hodnocení, až na asistenční systémy. Protože Karoq nemá ve standardní výbavě systém udržující vůz v jízdních pruzích, má v horší výsledek než Volkswagen T-Roc nebo například Toyota C-HR. Také v ochraně dětí na zadních sedadlech je na tom spíše průměrně.
Podívejte se na crash test Škody Karoq | Video: euroncapcom

Škoda Karoq, která se začala prodávat letos na podzim a jejíž podrobný test jsme publikovali zde, postoupila testování nezávislé organizace Euro NCAP.

Do testu byl dodán model Karoq 1.6 TDI ve výbavě Ambition. Měl ve výbavě čelní a boční airbagy a také kolenní airbag u řidiče. Ze systémů aktivní bezpečnosti výbava obsahovala také systém nouzového brzdění s detekcí chodců, což má Karoq pochopitelně ve standardu.

Při nárazových testech se hodnotí ochrana dospělých, ochrana dětí, ochrana chodců a také asistenční systémy. Ve většině těchto oblastí Karoq získal velmi dobré hodnocení.

Například v ochraně pasažérů 93 procent, pouze hrudník cestujících sedících vzadu by byl vystaven mírnému riziku poranění. V ochraně dětí usazených v autosedačkách na zadních sedadlech Karoq získal 79 procent, v ochraně chodců 73 procent a za aktivní bezpečnost 58 procent.

Pro srovnání, v kategorii kompaktních SUV, do které Karoq spadá, je na tom nejlépe Volkswagen T-Roc s následujícími výsledky: ochrana pasažérů 96 procent, ochrana dětí 87 procent, ochrana chodců 79 procent, asistenční systémy 71 procent.

Ochrana cestujících vpředu je velmi dobrá, některé konkurenční vozy ale získaly lepší hodnocení za ochranu dětí na zadních sedadlech.
Ochrana cestujících vpředu je velmi dobrá, některé konkurenční vozy ale získaly lepší hodnocení za ochranu dětí na zadních sedadlech. | Foto: Euro NCAP

Velmi dobře je na tom také Toyota C-HR (95 %, 77 %, 76 %, 78 %). Je ale třeba přiznat, že v hodnocení ochrany dětí Karoq příliš nevyniká nad konkurencí, lépe je na tom jak zmíněný T-Roc (87 %), tak i Jeep Compass (83 %) nebo Peugeot 3008 (85 %), Opel Crossland X (83 %) i Citroën C3 Aircross (82 %) a Seat Arona (80 %).

Horšího výsledku Karoq dosáhl také v hodnocení asistenčních systémů, ovšem v tomto případě je potřeba připomenout, že srovnáváme testy aut se standardní bezpečnostní výbavou, v níž nové škodovácké SUV nemá asistent udržující auto v jízdních pruzích. Právě proto má Karoq procentuálně horší výsledek než například T-Roc nebo C-HR.

Podrobné výsledky testu organizace Euro NCAP publikovala zde.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy