Vyznejte se v nových SUV. Připravili jsme velký přehled letošních novinek včetně jejich hodnocení

Škoda před několika dny začala prodávat nové kompaktní SUV Karoq. Bude mít silnou konkurenci.
Suzuki Ignis je nejmenším a nejlevnějším SUV na českém trhu. Prodává se od začátku letošního června za minimálně 240 900 korun. Díky délce karoserie 3,7 m se řadí mezi miniauta. Přesto dokáže nabídnout i pohon všech kol. Mezi výhody patří nízká spotřeba a hbitost auta zejména ve městě, kabina překvapí velkorysým místem na nohy. Od druhé výbavy lze posouvat zadní sedadla i polohovat jejich opěradla. Nejvíce nám vadil velmi tvrdý podvozek, který dává zabrat zejména cestujícím na zadních sedadlech.
A máme tu další nové SUV s lidovými cenami. Citroën C3 Aircross se prodává od 309 900 korun a jde o novinku mezi malými SUV, které ani nedisponují pohonem všech kol, ale pouze přední nápravy. Vůz otestujeme v nejbližších týdnech.
Novinkou, která se na český trh teprve chystá, je Ford Ecosport. Malé SUV s délkou necelé čtyři metry začal Ford vyrábět v rumunské Craiově. Jde sice už o šest let starý model, ale po modernizaci a díky začátku výroby v Evropě se bude prodávat i na českém trhu. Základem techniky je starší generace Fordu Fiesta.
V říjnu Hyundai zveřejnil první ceny k novému malému SUV Kona. Bude se prodávat od necelých čtyř set tisíc, což je na poměry kategorie cena velmi sebevědomá, ale ospravedlnit ji má bohatá výbava. Jde o model s pohonem pouze předních kol, ale v nabídce s výkonnějším motorem bude i čtyřkolka.
Foto: Ondřej Běhal
Ondřej Běhal
28. 10. 2017 17:21
Už několik let automobilky vzývají tři písmena: SUV. Zkratka vytvořená ze slov Sport Utility Vehicles, tedy sportovně užitková vozidla, už příliš necharakterizuje automobily, které označuje. Původně šlo o sportovnější verze velkých a těžkých offroadů a pickupů zejména v Americe. Dnes toto označení používají všechna auta, která se díky ochranným plastům tváří jako terénní. Včetně těch nejmenších. Ve skutečnosti často nezmůžou mimo asfalt víc než běžný vůz. Přesto prodej SUV strmě roste a díky tomu vzniká množství nových modelů. V galerii najdete přehled letošních novinek mezi SUV včetně jejich charakteristiky, kladů a záporů. Nechybí Škoda Karoq ani noví konkurenti většího Kodiaqu.

Přehled všech SUV s cenou do půl milionu korun aktuálně prodávaných na českém trhu najdete zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

EU podle Reuters ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR.

Evropská komise ve svém prvním hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje mimo jiné znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, na Slovensku a v dalších čtyřech zemích převážně z východní části Evropské unie. Informovala o tom v předstihu agentura Reuters. V poledne má zprávu oficiálně představit místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Unijní exekutiva podle Reuters vidí nedostatky v protikorupčním boji v Bulharsku, Chorvatsku, na Slovensku, v České republice, v Maďarsku a na Maltě.

Dokument, který má Reuters k dispozici, podle tiskové agentury spatřuje hlavní ohrožení demokratických standardů ve výzvách, kterým v členských zemích čelí média a soudnictví.

Zpráva upozorňuje i na to, že koronavirová pandemie posloužila jako "zátěžová zkouška" odolnosti vlády práva napříč sedmadvacítkou. Některá mimořádná protiepidemická opatření, která přijaly vlády jednotlivých států, podle komise zašla příliš daleko.

"Když mimořádné pravomoci oslabují institucionální kontrolu rozhodujících osob, stává se o to důležitějším dohled nad veřejnými rozhodnutími ze strany médií a občanské společnosti," konstatuje zpráva. "Ovšem v některých členských státech čelí média a občanská společnost novým překážkám," cituje Reuters z dokumentu.

Druhou významnou oblastí, u níž Evropská komise vyjádřila znepokojení, je podrývání nezávislosti justice. Komise tu kritizuje zejména Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko a Slovensko.

"Polské reformy justice po roce 2015 jsou velkým zdrojem sporů," konstatuje komise. Také Maďarsko je podle ní mezi členskými státy, v nichž směr změn zavdal důvod k vážným obavám z dopadu reforem na nezávislost soudnictví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy