V Řecku se skoro třicet let schovávala nová Škoda Favorit. Teď je na prodej

Škoda Favorit s nájezdem 34 km je na prodej v Řecku.
I podle fotek se zdá, že auto je skutečně ve stavu nového vozu.
Nechybí ani manuál a původní prospekty.
Foto: Collecting Cars
Jan Matoušek Jan Matoušek
24. 9. 2022 6:32
Škoda Favorit před pár dny oslavila 35 let od svého představení a zřejmě jen dílem náhody se o několik dní později objevil na prodej zbrusu nový kousek, který má najeto jen 34 km. Nejedná se sice o úplně první verzi vozu, nýbrž model s "knírkem" po druhém faceliftu z roku 1993. Kdo tak nestihl koupit auto před necelými třiceti lety, má možná jedinou šanci to napravit.

Historie Favoritu by se podle přední masky dala rozdělit na tři období. To první lze datovat mezi září 1987 a srpen 1991, kdy se vyráběl model s původní asymetrickou maskou s logem vedle úzkého nasávacího otvoru. Druhé mezi srpnem 1991 a lednem 1993 se vyznačovalo celistvou maskou s logem uprostřed. Mírný vliv na tuto podobu měl koncern Volkswagen, který do Škodovky v dubnu 1991 podílově vstoupil.

V lednu 1993 pak přišla poslední vývojová fáze českého hatchbacku, která přinesla "knírek", tedy nasávací otvor umístěný přímo pod centrálním logem mladoboleslavské automobilky. Byla to jen jedna z 548 změn, které v tu dobu Favorit už zcela pod taktovkou Volkswagenu prodělal. Právě nejetý kousek z tohoto období se teď objevil na prodej na aukčním portále Collecting Cars. Prodejce z Řecka tvrdí, že jeho Favorit má najeto jen 34 km, což dokládá mimo jiné i tím, že v květnu letošního roku auto prošlo důkladnou technickou prohlídkou.

Ostatně přední sedadla mají ještě ochranné igelity a podle dostupné sady fotek auto zatím prakticky nenapadla koroze. Drobné šrámy za ty roky stání kdesi v garáži škodovka sice utrpěla, většinou jde ale jen o malé škody v podobě třeba poškrábané plastové kliky dveří. Poněkud netradičně působí některé drobné doplňky: ať už jde o barevné boční pruhy končící na zadním sloupku nápisem "Favorit", které kontrastují s bílým lakem karoserie, nebo loga "Bertone" na předních blatnících.

Ještě více netradiční je interiér s falešným dřevěným obložením, které tvoří nalepovací lišty. Že jde o verzi v nižší výbavě LX prozrazují především hodiny v přístrojové desce, dražší model GLX tam měl otáčkoměr. Výbava obsahuje také vyhřívané zadní okno, manuálně ovládaná boční okna a zrcátka nebo sklopná opěradla zadních sedadel. Vyjma prostředního sedadla vzadu mají všechna místa opěrky hlav, vzor čalounění pak odpovídá době vzniku počátkem 90. let, kdy byly podobné barevné prvky v kurzu.

Třináctipalcová kola by podle prodejce měla mít stále originální pneumatiky Barum, které však podle zmíněné technické prohlídky budou vyžadovat výměnu. Pod kapotou je samozřejmě atmosférická zážehová třináctistovka ve slabší verzi s označením 135 a výkonem 40 kW, ale už s jednobodovým vstřikováním paliva Bosch. Na přední kola pak sílu přenáší pětistupňová manuální převodovka. Během prohlídky v květnu letošního roku bylo podle prodávajícího vyměněno palivové čerpadlo, dále je nová také baterie, vodní pumpa, olej a olejový filtr nebo brzdové destičky. Součástí vozu je i originální rezerva s nářadím, náhradní díly a původní manuál a prospekt Favoritu.

Prodejce škodovku prodává prostřednictvím aukce bez nejnižší ceny, to znamená "od koruny". V době tvorby článku přihazovalo celkem pět lidí, nejvyšší nabídka byla na 1500 eurech, v přepočtu necelých 37 tisících korunách. Vzhledem k tomu, že aukce končí až ve čtvrtek o půl deváté večer, dá se očekávat, že částka ještě poroste. Jak už bylo řečeno, auto stojí v Athénách, prodejce ale nabízí bezplatný transport Favoritu do německého Frankfurtu nad Mohanem, kam je to z Česka přece jen o něco blíž.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Počet obětí pondělního atentátu na mešitu v Pákistánu vzrostl až na 100 lidí

Počet obětí pondělního útoku na mešitu v pákistánském Péšávaru vzrostl na 100. Vyplývá to z aktualizované bilance agentur AP a Reuters, které se odvolávají na pákistánské policejní a nemocniční zdroje. Zranění utrpělo podle různých zdrojů 150 až 255 lidí. Desítky z nich jsou v nemocnici, někteří v kritickém stavu. Většina obětí jsou zřejmě policisté.

"Do nemocnice Lady Reading Hospital byla doposud přepravena stovka těl," uvedl mluvčí největší nemocnice ve městě Muhammad Asim v prohlášení.

Podle mluvčího místní policie Muhammada Idžáze Chána byl útok spáchán jako odveta za policejní operace namířené proti ozbrojeným islamistickým skupinám. "Jsme v tomto boji v první linii, a to je důvod, proč jsme se stali cílem," řekl AFP Chán. "Cílem bylo nás demoralizovat," dodal.

V okamžiku, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř 400 věřících. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na pákistánské bezpečnostní složky za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 milionů kusů drůbeže

V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže. Nákaza se potvrdila ve 3000 ohniscích. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy (SVS) Petr Šatrán. V komerčním chovu v Česku se nákaza naposledy objevila v Lánech na Kladensku, kde bylo usmrceno 9300 kachen. Největší ohnisko se potvrdilo loni na Tachovsku, kde nákaza zasáhla velkochov nosnic se 750.000 kusy drůbeže.

V ČR se loni potvrdilo 20 ohnisek nákazy. "Roky 2021 a 2022 byly z epidemického hlediska nejzávažnější," řekl Šatrán.

Podle Českomoravské drůbežářské unie se v ČR chová zhruba pět milionů kusů nosnic, likvidace chovu na Tachovsku tak znamenala úbytek zhruba 15 procent.

Šatrán poznamenal, že na úrovni EU se diskutovalo o vakcinaci proti ptačí chřipce. "V současné době jsou vakcíny na území EU registrovány a bylo přijato nařízení, které vakcinaci umožňuje v určitých případech," uvedl. Poukázal ale na to, že není přesně stanoveno, jak by se měla nákaza v případě vakcinace sledovat. Upozornil na to, že plošná vakcinace by výrazně omezila obchod se zvířaty a živočišnými produkty.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Centrální banky loni koupily nejvíce zlata od roku 1967

Centrální banky po celém světě loni nakoupily 1136 tun zlata v hodnotě 70 miliard USD (1,5 bilionu Kč). Nákupy centrálních bank tak byly nejvyšší od roku 1967. Celková poptávka po zlatě pak loni stoupla na nejvyšší hodnotu od roku 2011. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Světová rada pro zlato (WGC).

Celosvětová poptávka po zlatě se loni zvýšila o 18 procent na 4741 tun. Kromě centrálních bank měli zájem o zlato i drobní investoři.

Údaje ukazují změnu postoje vůči zlatu od 90. let a začátku tisíciletí, kdy centrální banky, zejména ty v západní Evropě, prodávaly stovky tun kovu ročně. Od finanční krize v letech 2008 a 2009 evropské centrální banky přestaly prodávat a stále více mladých tržních ekonomik, jako je Rusko, Turecko či Indie, zlato nakupuje.

Centrální banky zlato preferují, neboť se očekává, že si tento kov udrží hodnotu i v době nestability. Na rozdíl od měn a dluhopisů není zlato závislé ani na žádném emitentovi nebo vládě.

WGC upozornila, že v době pandemie nemoci covid-19 se nákupy snížily. Ve druhé polovině loňského roku se ale zájem opět zvýšil a centrální banky od července do prosince nakoupily 862 tun zlata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V prvním pololetí 2022 zemřelo meziročně o pětinu méně lidí. Nejčastěji podlehli ischemické srdeční chorobě

V prvním pololetí loňského roku zemřelo podle předběžných dat Českého statistického úřadu 60 tisíc obyvatel, meziročně o více než pětinu méně. Nejčastější příčinou úmrtí byla opět ischemická choroba srdeční, která je na prvním místě od roku 2018, jen v prvním pololetí roku 2021 ji vystřídal koronavirus. Český statistický úřad o tom v úterý informoval v tiskové zprávě.

Za prvních šest měsíců loňského roku zemřelo zhruba o 16 700 lidí méně než ve stejném období předchozího roku. "Meziroční pokles počtu zemřelých úzce souvisel se snížením úmrtnosti na onemocnění covid-19," uvedla Markéta Šafusová z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Proti prvnímu pololetí roku 2020 zemřelo loni asi o pět procent obyvatel víc.

Při ischemické chorobě srdeční srdce přes tepny zúžené usazováním tuků nedokáže čerpat dost krve a postupně odumírají jeho části. V prvním pololetí 2022 jí podlehlo podle úřadu více než 8 tisíc lidí, tedy 13,5 procenta zemřelých. S věkem se podíl zemřelých z této příčiny zvyšoval, u lidí nad 85 let tvořila přes 21 procent úmrtí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy