Q na konci nesmělo chybět. První SUV elektromobil od Škody Auto se jmenuje Enyaq

Eva Srpová Eva Srpová
12. 2. 2020 11:13
Škoda Auto oznámila, jak se bude jmenovat první SUV elektromobil postavený na MEB platformě. Stejně jako ostatní SUV od Škodovky má na konci písmeno Q. Jmenuje se Enyaq, Škoda v tiskové zprávě uvádí, že slovo pochází z Irštiny a znamená strom života. Výslovnost [enyjak] však může připomenout první digitální počítač ze 40. let, který měl provést výpočty týkající se termonukleárních zbraní.
Foto: Škoda Auto
Foto: Škoda Auto

Určitě si vzpomenete na zpěvačku Enya, vlastním jménem Eithne Ní Bhraonáin. Je otázkou, jestli irská zpěvačka ví, že už není jediná, kdo se v irském slovu inspiroval při tvorbě pseudonymu. Jméno oslovilo i automobilku Škoda.

Enya znamená v irštině strom života a Škodovka ke slovu přidala na konec písmeno Q, Enyaq se bude jmenovat nové elektrické SUV, první na MEB platformě, které se má příští rok dostat pod znakem Škody na trh.

Q na konci jména bylo zásadní, ostatní SUV od Škody, Kodiaq, Karoq, Kamiq, ho mají také. Jak Škoda připomíná, i ty se inspirovaly u jazyků v severských zemích, například Inuitů žijících v Grónsku a Kanadě. Písmeno E je na začátku rovněž záměrně, jelikož půjde o elektromobil.

Jenže Enyaq se vyslovuje [enyjak], tedy jako první digitální elektronkový počítač ENIAC, který byl vyvinutý na pensylvánské univerzitě ve 40. letech. Využívala ho Laboratoř balistického výzkumu (United States Army's Ballistic Research Laboratory), později Armádní výzkumná laboratoř. K chlazení používal letecké motory.

ENIAC měl například propočítat funkčnost a účinnost jaderných termonukleárních zbraní. Tehdejší tisk o něm referoval jako o "obrovském mozku" (Giant Brain), protože dokázal programovat trajektorii zbraně za 30 sekund, zatímco člověku propočet zabral 20 hodin. I proto se mu tak v pozdějších letech začalo říkat.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy