Q na konci nesmělo chybět. První SUV elektromobil od Škody Auto se jmenuje Enyaq

Eva Srpová Eva Srpová
12. 2. 2020 11:13
Škoda Auto oznámila, jak se bude jmenovat první SUV elektromobil postavený na MEB platformě. Stejně jako ostatní SUV od Škodovky má na konci písmeno Q. Jmenuje se Enyaq, Škoda v tiskové zprávě uvádí, že slovo pochází z Irštiny a znamená strom života. Výslovnost [enyjak] však může připomenout první digitální počítač ze 40. let, který měl provést výpočty týkající se termonukleárních zbraní.
Foto: Škoda Auto
Foto: Škoda Auto

Určitě si vzpomenete na zpěvačku Enya, vlastním jménem Eithne Ní Bhraonáin. Je otázkou, jestli irská zpěvačka ví, že už není jediná, kdo se v irském slovu inspiroval při tvorbě pseudonymu. Jméno oslovilo i automobilku Škoda.

Enya znamená v irštině strom života a Škodovka ke slovu přidala na konec písmeno Q, Enyaq se bude jmenovat nové elektrické SUV, první na MEB platformě, které se má příští rok dostat pod znakem Škody na trh.

Q na konci jména bylo zásadní, ostatní SUV od Škody, Kodiaq, Karoq, Kamiq, ho mají také. Jak Škoda připomíná, i ty se inspirovaly u jazyků v severských zemích, například Inuitů žijících v Grónsku a Kanadě. Písmeno E je na začátku rovněž záměrně, jelikož půjde o elektromobil.

Jenže Enyaq se vyslovuje [enyjak], tedy jako první digitální elektronkový počítač ENIAC, který byl vyvinutý na pensylvánské univerzitě ve 40. letech. Využívala ho Laboratoř balistického výzkumu (United States Army's Ballistic Research Laboratory), později Armádní výzkumná laboratoř. K chlazení používal letecké motory.

ENIAC měl například propočítat funkčnost a účinnost jaderných termonukleárních zbraní. Tehdejší tisk o něm referoval jako o "obrovském mozku" (Giant Brain), protože dokázal programovat trajektorii zbraně za 30 sekund, zatímco člověku propočet zabral 20 hodin. I proto se mu tak v pozdějších letech začalo říkat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy