Rusko, země automobilek zaslíbená? Prodeje Škodovek se zvedly o třetinu

ČTK ČTK
14. 1. 2019 14:12
Zatímco západní Evropa hlásí pokles prodejů aut, v Rusku se automobilkám daří. Škoda Auto prodala vloni na tamním trhu o 31 % víc automobilů než předloni.
Foto: Ondřej Běhal

Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů v Rusku se loni zvýšil o téměř 13 procent na 1,8 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo podnikatelské sdružení AEB. Silný růst na ruském trhu zažívá česká automobilka Škoda Auto, jejíž odbyt se loni v Rusku zvýšil o 31 procent na 81 459 vozů.

Škoda tak byla v loňském roce podle údajů sdružení AEB sedmou nejprodávanější automobilovou značkou v Rusku. Jedničkou je dlouhodobě ruská značka Lada, která odbyt na domácím trhu loni zvýšila o 16 procent na více než 360.000 vozů.

Sdružení AEB předpokládá, že ruský automobilový trh bude pokračovat v růstu i letos, ale výrazně pomalejším tempem než loni. Prodej by se měl podle jeho prognózy zvýšit o 3,6 procenta na 1,87 milionu vozů.

"Zvyšování daně z přidané hodnoty a možné zpřísnění amerických sankcí vytváří významná rizika pro výkon trhu, zejména v prvním čtvrtletí," upozornil předseda automobilového výboru AEB Jörg Schreiber.

Ruský automobilový trh se v uplynulých dvou letech zotavoval z krize. Ta byla důsledkem slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou dolehly nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Předloni se prodej osobních a lehkých užitkových aut v Rusku zvýšil asi o 12 procent na téměř 1,6 milionu vozů. V roce 2016 o 11 procent klesl a v roce 2015 se propadl dokonce o 36 procent.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy