Rusko, země automobilek zaslíbená? Prodeje Škodovek se zvedly o třetinu

ČTK ČTK
14. 1. 2019 14:12
Zatímco západní Evropa hlásí pokles prodejů aut, v Rusku se automobilkám daří. Škoda Auto prodala vloni na tamním trhu o 31 % víc automobilů než předloni.
Foto: Ondřej Běhal

Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů v Rusku se loni zvýšil o téměř 13 procent na 1,8 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo podnikatelské sdružení AEB. Silný růst na ruském trhu zažívá česká automobilka Škoda Auto, jejíž odbyt se loni v Rusku zvýšil o 31 procent na 81 459 vozů.

Škoda tak byla v loňském roce podle údajů sdružení AEB sedmou nejprodávanější automobilovou značkou v Rusku. Jedničkou je dlouhodobě ruská značka Lada, která odbyt na domácím trhu loni zvýšila o 16 procent na více než 360.000 vozů.

Sdružení AEB předpokládá, že ruský automobilový trh bude pokračovat v růstu i letos, ale výrazně pomalejším tempem než loni. Prodej by se měl podle jeho prognózy zvýšit o 3,6 procenta na 1,87 milionu vozů.

"Zvyšování daně z přidané hodnoty a možné zpřísnění amerických sankcí vytváří významná rizika pro výkon trhu, zejména v prvním čtvrtletí," upozornil předseda automobilového výboru AEB Jörg Schreiber.

Ruský automobilový trh se v uplynulých dvou letech zotavoval z krize. Ta byla důsledkem slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou dolehly nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Předloni se prodej osobních a lehkých užitkových aut v Rusku zvýšil asi o 12 procent na téměř 1,6 milionu vozů. V roce 2016 o 11 procent klesl a v roce 2015 se propadl dokonce o 36 procent.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy