Rusko chce podporovat nákupy elektromobilů domácí výroby dotací až 180 tisíc korun

ČTK ČTK
5. 8. 2021 11:42
V Rusku se zatím žádné elektromobily nevyrábějí, tamní vláda je chce ale v budoucnu podpořit dotacemi na nákup, avšak jen ty domácí výroby.
Doprava v Moskvě, ilustrační foto.
Doprava v Moskvě, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Rusko hodlá v budoucnosti subvencovat nákupy elektromobilů domácí výroby, aby podpořilo poptávku po těchto vozech i jejich produkci. Uvedlo to ruské ministerstvo hospodářství. V Rusku se sice zatím žádné elektromobily nevyrábějí, Moskva má však v tomto směru ambiciózní plány, píše agentura Reuters.

Cílem je dosáhnout do roku 2030 produkce elektromobilů v objemu 220 000 vozů ročně. Podle ruských úřadů již zájem o výrobu elektromobilů v Rusku projevily některé zahraniční automobilky.

Maxim Kolesnikov z ministerstva hospodářství agentuře Reuters sdělil, že plánované subvence mají podpořit cenovou dostupnost elektromobilů, které jsou výrazně dražší než auta se spalovacím motorem. Subvence by podle Kolesnikova měly pokrývat 25 procent kupní ceny elektromobilu, jejich maximální výše by ale měla činit 625 000 rublů (183 000 Kč).

Podle odhadů po ruských silnicích v současnosti jezdí kolem 45 milionů vozů, z toho ale jen 11 000 elektromobilů. Větší využívání elektromobilů by Rusku mohlo mimo jiné pomoci splnit cíle v oblasti snižování emisí, upozornila agentura Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy