Renault pozastavil činnost v Rusku. Zvažuje, co bude dělat s Ladou, tedy AvtoVAZem

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
24. 3. 2022 11:11
Francouzská automobilka Renault oznámila, že pozastavuje veškerou činnost v Rusku. S okamžitou platností zastavila výrobu ve své moskevské továrně a zvažuje další postup ohledně automobilky AvtoVAZ, kterou kontroluje. Informovala o tom agentura Reuters.
Renault Arkana vzniká ve specifická verzi pro ruský trh.
Renault Arkana vzniká ve specifická verzi pro ruský trh. | Foto: Renault

Automobilka v tiskové zprávě uvedla, že kvůli pozastavení činnosti v Rusku přehodnocuje svůj finanční výhled na letošní rok. Podle agentury AFP přišlo oznámení poté, co ukrajinští představitelé opakovaně vyzývali k bojkotu značek, které navzdory ruské invazi na Ukrajinu v Rusku dál operují.

Ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskij řekl ve vystoupení před francouzskými poslanci, že tamní firmy musí okamžitě opustit ruský trh. Francouzský stát přitom vlastní v Renaultu největší, 15,01% podíl.

Renault výrobu v továrně v Moskvě obnovil teprve před dvěma dny poté, co ji koncem února přerušil kvůli logistickým problémům.

Vedení automobilky až dosud uvádělo, že kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu žádné změny ohledně přítomnosti v Rusku nechystá. Renault patří mezi západní podniky s největší angažovaností v Rusku, kde podle finanční společnosti Citibank vytváří zhruba osm procent svých zisků. V podniku AvtoVAZ, který vyrábí vozy Lada a prodává více než 90 procent své produkce na místním trhu, má 69procentní podíl.

Skupina Renault-Nissan má na ruském trhu asi třetinový podíl. Na samotný AvtoVAZ připadá téměř 20 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bouřky rozvodnily některé toky, dopravu komplikovaly popadané stromy

Bouřky a vydatné večerní deště ve středu večer rozvodnily v Česku některé toky, poničily střechy a komplikovaly dopravu na železnici. V jižních Čechách vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý na 3. povodňový stupeň, tedy ohrožení. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila. Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy, v osadě Kocanda večer pytlovali.

Silné bouřky dnes přecházejí v pásu od východu Středočeského kraje přes Vysočinu do Pardubického a Královéhradeckého kraje. Podle meteorologů při nich může napršet až 90 litrů na metr čtvereční a řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy