Příprava na elektromobily: Z dealerů škodovek se stanou i prodejci elektřiny

Martin Přibyl Martin Přibyl
24. 10. 2019 14:08
Šéf českého zastoupení Škody Luboš Vlček má od elektrického modelu Citigo-e iV a plug-in hybridního Superbu velká očekávání. Jen příští rok by chtěl prodat 3200 aut do zásuvky, z čehož bude 2500 elektrických miniaut a 700 hybridních vozů střední třídy. "Zdvojnásobíme tak počet elektromobilů na českých silnicích," tvrdí. Připraveni na to pochopitelně musí být i prodejci.
Foto: Škoda Auto

Letošní rok je tak pro dealerskou síť Škody ve znamení budování patřičné infrastruktury a od 1. ledna roku 2020 bude na elektroauta do nějaké míry připraveno všech 230 prodejců. Ti se mohou rozhodnout, kolik zainvestují. Na výběr jsou tři úrovně připravenosti, přičemž ta nejvyšší zahrnuje kromě minimálně poloveřejné rychlodobíjecí stanice i využití obnovitelných zdrojů a nasazení energetického úložiště, v němž by mohly svůj život dokončit vyřazené baterie z elektrických aut.

České zastoupení Škody v tomto směru omluvenky nebere, připravit se musí všichni prodejci. Znamená to pro ně investici v řádu od několika set tisíc korun, když se rozhodnou pro základní verzi Minimum, přes několik milionů, když zvolí prostřední Optimum, až po několik desítek milionů korun, pokud zvolí top variantu Business.

Ve všech variantách mají zákazníci jistotu, že si elektroauto mohou koupit i odvézt na servis. Všichni prodejci budou mít speciální eCorner, tedy místo, kde si zákazník bude moci auto do zásuvky prohlédnout - bude u něj wallbox, aby si mohl vyzkoušet, jak se zapojuje a odpojuje dobíjecí kabel.

Dobíječka ale nebude muset být jen na prodejně pro prezentaci. "Auta chceme zákazníkovi předávat s baterií nabitou minimálně na 80 procent," říká Miroslav Holan z českého zastoupení Škody. Dobíjet tedy bude nutné i v servisu a na předávacím místě.

Od druhého stupně Optimum se také počítá s dobíječkou na ploše, kde se prodávají ojetiny (v nabídce značkového bazaru Škoda Plus se první elektrické objeví již v průběhu příštího roku). A také s veřejnou nebo poloveřejnou dobíjecí stanicí. Minimálně se musí jednat o stojan na střídavý proud s výkonem 11 kilowattů, v případě varianty Business je požadavek na rychlodobíjení stejnosměrným proudem.

Poloveřejné dobíjecí stanice mají sloužit převážně majitelům škodovek. Běžně se odemykají kartou, která je k dispozici u osazenstva showroomu nebo u ostrahy, mohou být za závorou nebo je přístup k nim omezený nějak jinak. Veřejné stanice jsou pro mimopražské dealery výhodné v tom, že na ně lze získat dotaci z Evropské unie, musí být ale přístupné všem elektromobilistům bez omezení. Tito mimopražští dealeři tak přispějí k rozvoji české dobíjecí infrastruktury.

Speciální stůl slouží k vyjmutí baterie elektroauta. Na snímku články z plug-in hybridního Superbu.
Speciální stůl slouží k vyjmutí baterie elektroauta. Na snímku články z plug-in hybridního Superbu. | Foto: Škoda Auto

Podobné technické vybavení klade velké požadavky na elektrickou síť v dealerství. Škoda kvůli tomu v pilotním provozu zkouší v autosalonu na pražské Podbabě bateriové úložiště s kapacitou 200 kWh. Díky němu nemusí prodejce zvyšovat rezervovaný příkon, v době špiček může využít energii, kterou naakumuloval mimo ně. Podobnou baterku nechce Škoda nabízet jen dealerům, ale i flotilovým zákazníkům. V showroomech chce také postupně přecházet na obnovitelné zdroje, prodejci by měli být energeticky soběstační. Kromě bateriových zásobáren elektřiny k tomu pomohou třeba solární panely na střeše.

Příchod elektromobility však není jen otázkou technické proměny showroomů. V servisním zázemí se musí zřídit karanténní místo, kam bude uloženo elektroauto, u něhož třeba po havárii hrozí vznícení akumulátorů. Kromě toho v dílně přibude speciální stůl na vyjmutí baterie z vozu a další speciální nářadí.

Speciálním školením musí projít i mechanici. Ani po něm ale všichni nebudou schopni opravovat nejvážnější poruchy elektroaut, kdy se musí zasáhnout do vysokonapěťového systému. Takoví lidé budou ještě do konce roku připraveni v deseti autorizovaných servisech Škody, do konce února 2020 ale bude takových míst 40. "Původně jsme chtěli pokrýt jedním podobně vybaveným servisem všechny kraje, zájem mezi našimi partnery byl ale mnohem vyšší," říká Miroslav Holan.

Luboš Vlček přitom odhaduje, že v souvislosti s masivním přechodem na elektromobilitu mohou prodejcům klesnout příjmy ze servisu až o 40 procent. Elektrická auta jsou podstatně jednodušší - odpadá u nich pravidelná výměna oleje, není tu spojka, díky rekuperaci vydrží déle i brzdy.

Škoda se snaží prodejcům najít nové pole působnosti. V první řadě se má jednat o služby spojené s prodejem elektroauta. V nabídce bude několik balíčků, technici zákazníkům například zkontrolují dům s ohledem na provoz elektromobilu, nainstalují wallbox, případně bude prodejce umět nabídnout i poradenství s řešením elektrické soběstačnosti domu. V budoucnosti by dealeři Škody mohli i přeprodávat elektřinu a také se více zaměřit i na majitele starších škodovek.

Elektrické plány Škody v kostce

Začátek roku 2020: Objeví se první čistě elektrické Citigo-e iV a plug-in hybridní Superb iV.
Polovina roku 2020: Škoda Octavia plug-in hybrid.
Začátek roku 2021: Elektrické SUV-kupé na platformě MEB vyvinuté speciálně pro elektromobily.
Dále: Hovoří se o dalších dvou elektrických autech. Mělo by se jednat o klasické SUV a vůz velikosti Fabie.
2025: Prodeje elektromobilů tvoří 15-25 % z celkových čísel.

"Pochopitelně ale nechceme elektroauta vnucovat lidem, kteří bydlí na sídlišti v 10. patře panelového domu," říká Luboš Vlček. Prodejce bude se zákazníkem muset více mluvit a zjišťovat, jestli je pro něj elektroauto praktickým řešením. Ostatně i prodejci, stejně jako mechanici a servisní technici, musí projít školením o elektromobilitě.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 39 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy