Při poruše na dálnici volejte i policii. Víte, jaká je pokuta za neoznačení překážky?

Martin Frei Martin Frei
3. 7. 2020 12:25
Nečekaná porucha vystresuje každého řidiče. Obzvlášť na dálnici, kde kolem vás sviští čtyřicetitunové kamiony. I v takové mizérii však musíte respektovat zákon. A ten říká, že o překážce, kterou nemůžete odstranit neprodleně, musíte informovat policii. Od ní se o vašem autě dozví i správa komunikace, která na místě zajistí varovné světelné značení. Neuposlechnutí se trestá pokutou až 2000 Kč.
Foto: ŘSD

Nečekané selhání auta během cesty je situace, na kterou nikdo nechce myslet dopředu. Aspoň letmá příprava by přitom ušetřila dost nervů a zmatku. Vždyť okolní provoz i vidina všeho, co nestihnete, jsou už samy o sobě stresující dost.

Hodí se vědět, že pomoc vám zajistí pojišťovna a kontakt na ni najdete na zelené kartě. Pokud se porucha stane na dálnici, zajeďte s vozem co nejdál ke kraji vozovky, nechte všechny pasažéry vystoupit a obléct výstražné vesty, se 100metrovým odstupem označte místo trojúhelníkem a v navigaci si ověřte, kde přesně jste. To budou chtít operátoři asistence vědět ze všeho nejdřív. 

Zavolat ale musíte i policii. Pakliže nebyla možnost sjet na odpočívadlo nebo vedlejší komunikaci a vozidlo zůstane na vozovce, považuje se za překážku provozu. Na dálnici to platí i v případě, že stojíte v odstavném pruhu. A zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, § 45, odst. 2 říká: "Není-li možno překážku provozu na pozemních komunikacích neprodleně odstranit, musí ji její původce označit a ohlásit policii." Pokud se tedy spolehnete jen na výstražný trojúhelník, jednu z povinností jste zanedbali.

V minulosti se dodržování tohoto pravidla příliš důtklivě nevymáhalo, ale časy se mění. Provoz houstne a na dálnicích přibývá vážných nehod. Asistence Ředitelství silnic a dálnic dnes daleko častěji vyjíždí k překážkám se světelnými tabulemi a šipkami, aby byla místa viditelná z větší dálky. Pomáhá nejen u nehod, ale i u porouchaných vozidel v odstavném pruhu, která nezasahují do jízdní dráhy.

Foto: Ludvík Hradilek

To se ovšem neobejde bez stručného telefonátu na policii, která asistenci ŘSD informaci předá. "Asistence ŘSD pokrývá 900 kilometrů dálnic, funguje 24 hodin denně a zasahuje v zájmu bezpečnosti a plynulosti provozu. Dojezdový čas je kolem 20 minut," potvrzuje Jan Studecký z ŘSD s tím, že služba se dokáže postarat i o vaše auto.

Také policie při vymáhání ohlašovací povinnosti zostřila a řidičům, kteří na překážku neupozornili, uděluje pokuty. "Pokud jsou povinnosti dané v § 45 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb. porušeny, hrozí za to pokuta příkazem na místě do 2000 Kč (přestupek dle § 125c odst. 1 písm. k uvedeného zákona)," potvrzuje mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19, a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Zveřejnil až jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyho letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy