Auta, která přežila svou smrt. I v Česku jsou v prodeji Metuzalémové

Jan Matoušek Jan Matoušek
15. 12. 2018 8:32
Více než čtvrt století bylo ještě nedávno nejstaršímu novému autu na českém trhu. Mercedes-Benz třídy G se ale letos dočkal generační výměny a s ní výrazně "omládla" i nabídka v Česku působících automobilek. Přesto jsme našli řadu automobilových dědečků, kterým už táhne na deset let a více. Zároveň jsme však do galerie nezahrnuli vozy z individuálního dovozu - nečekejte tedy auta jako Lada Niva nebo UAZ Hunter.
Foto: Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulietta

Kompaktní Giulietta měla být zbraní Alfy proti německé prémiové konkurenci Audi A3 počínaje a Mercedesem třídy A konče. Poprvé se představila začátkem roku 2010 a jak se na italské auto sluší a patří, zaujala především vzhledem. Ten nezestárnul ani dnes, kdy je Giulietta stále v nabídce. Především použitá technika už se ale nejnovějším modelům rovnat nemůže - vždyť takový Mercedes-Benz třídy A stihl v životním cyklu Alfy, která prodělala několik faceliftů, již dvě generační výměny. S letošním koncem produkce MiTa pak Giulietta převzala štafetu nejstarší Alfy na trhu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy