Doprava v Praze se zhušťuje. Ačkoliv se v uplynulých letech mírně vylepšovala, v roce 2016 už řidiči strávili na cestě po metropoli o 30 procent více času než o rok dříve, v ranní dopravní špičce dokonce o 54 procent více. Celkem za uplynulý rok za volantem byli déle o 116 hodin. Nejucpanějším dnem bylo loni v Praze pondělí 31. října.
Naopak v Brně se hustota dopravy o dvě procenta oproti předchozímu roku snížila (na 25 procent) a řidiči tu v zácpách při pravidelném dojíždění stráví 95 hodin, tedy o 6 hodin ročně méně. V Ostravě zůstává dopravní situace na stejné úrovni jako v předcházejícím období (18 procent).
To ukazují data, která zveřejnil výrobce navigací. Každoroční zpráva zvaná TomTom Traffic Index vychází z údajů o hustotě dopravy, tentokrát za rok 2016. Data sbírá v 390 městech ve 48 zemích na šesti kontinentech. TomTom podle své zprávy pracuje s 19 triliony dat, která nasbíral za devět let.
Nejucpanější města světa
1. Mexico City (66 %)
2. Bangkok (61 %)
3. Jakarta (58 %)
4. Chongqinq (52 %)
5. Bukurešť (50 %)
6. Istanbul (49 %)
7. Chengdu (47 %)
8. Rio de Janeiro (47 %)
9. Tainan (46 %)
10. Peking (46 %)
Zdroj: TomTom Traffic Index
I když zní skoro pět dní promarněných v zácpě pro pražské řidiče strašidelně, nebyli na tom loni zdaleka nejhůř. Praha skončila v žebříčku ucpaných měst až na 94. místě. Úplným peklem tak musí být podle dostupných dat Mexico City. V hlavním městě středoamerického státu řidiči strávili za volantem o 66 procent více času, než by museli, kdyby byl průjezd volný. Za každý den to znamenalo téměř o hodinu jízdy navíc. Ročně TomTom zaznamenal 227 hodin stání v zácpě.
Mezi tři nejhůř průjezdná města pak patří ještě na druhém místě thajský Bangkok a indonéská Jakarta. Prvním městem EU, které je na seznamu, se stala rumunská metropole Bukurešť. Skončila na pátém místě s 50 procenty ucpanosti. Řidiči v ní byli za volantem 218 hodin navíc za rok. Londýn byl překvapivě až na 25 místě.
Pokud bychom chtěli srovnat dopravní situaci Prahy s ostatními světovými městy, stačí se podívat v žebříčku okolo. Podobná ucpanost jako v Praze panuje podle dat TomTomu třeba ve Frankfurtu nebo Stockholmu, které jsou na tom jen o něco hůř. Naopak o něco lépe jsou na tom v Kuvajtu či australském Brisbane.
Nejprůjezdnějším městem, kde TomTom měřil dopravní situaci, se stal Dayton v USA. Lidé tu stráví za volantem jen devět procent času navíc, tedy v průměru 10 minut denně a 40 hodin za rok. Není divu, toto město ve státě Ohio má totiž jen 141 tisíc obyvatel.
Kompletní žebříček TomTom Traffic Index včetně podrobných dat a grafů pro každé měřené město najdete na jeho oficiální stránkách zde.