Okamžitá stopka pro Octavii a Golf. Zlobí jim nouzové volání pomoci, hledá se řešení

Martin Frei Martin Frei
18. 5. 2020 13:48
Každé nové evropské auto si musí samo přivolat pomoc po nehodě. Nařízení platí už dva roky. Dnes vyšlo najevo, že zcela nový Golf i příbuzné modely Škoda Octavia, Seat Leon a Audi A3, které se začaly prodávat v uplynulých týdnech, mají chybu v elektronice a služba by jim mohla selhat. Výrobce musí vyvinout nový software, což potrvá asi tři týdny. Do té doby se auta nesmějí prodávat.
Tlačítko nouzového volání ve Škodě Octavia.
Tlačítko nouzového volání ve Škodě Octavia. | Foto: Martin Přibyl

Start nové generace koncernových sourozenců na platformě MQB Evo provázejí neobvyklé těžkosti. Skupina Volkswagen s novými modely Golf, Octavia, Seat Leon a Audi A3 přešla na novou generaci elektroniky a už před rokem oficiálně připustila, že její vývoj vázne. Golf, který měl debutovat na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu, se nakonec virtuálně představil na internetu o dva měsíce později a dodávky začaly koncem ledna.

Mezitím přišla na trh také Octavia, před týdnem k českým prodejcům dorazily první Seaty Leon. Za pochodu se však ukazuje, že v nových softwarech jsou stále mezery. A to tak vážné, že prodej všech modelů musel být k dnešku okamžitě přerušen.

Příčinou je nespolehlivý přenos dat pro službu nouzového volání pomoci, známou jako e-Call. Ta má v případě nehody sama přivolat pomoc s využitím jednotného evropského datového protokolu. Ať s vozidlem havarujete v kterékoli zemi EU, místní tísňová linka dostane srozumitelnou informaci o přesném místě události, počtu vystřelených airbagů a počtu připoutaných osob.

Povinné zavedení e-Callu do všech osobních vozidel od března 2018 je významným příspěvkem EU k bezpečnosti na silnicích. Jde o výsledek dlouhého jednání spojujícího technologie, ochranu dat i soukromí a především sjednocení požadavků mnoha stran. V USA ani dalších částech světa podobná služba dosud neexistuje. V České republice poprvé přivolala pomoc loni v únoru. Zachránila zřejmě život německému řidiči, který se ve svém voze zřítil z náspu a nebyl schopen komunikovat.  

V nových vozech skupiny Volkswagen má posílání zpráv na starost sdružený modul konektivity, který zajišťuje připojení k internetu i pro další služby, třeba živá data navigace nebo stahování hudby. Kdyby se softwarová chyba týkala těchto funkcí, mohli by zákazníci vůz převzít a na aktualizaci softwaru pár dní počkat. E-Call je však povinnou součástí bezpečnostní výbavy každého auta, a tak ho výrobce vůbec nesmí pustit na silnici.

Nouzové volání může posádka vozu aktivovat také tlačítkem SOS v kabině. Vestavěný mikrofon umožní spojení s nejbližším dispečinkem a modul GPS určí polohu vozidla, i když nevíte, kde přesně jste. Na testovací Octavii jsme dnes vyzkoušeli, že spustit volání funguje, potíž ale může být se samočinným odesíláním zpráv.

Dovozce Volkswagenu redakci Aktuálně potvrdil, že chyba je softwarového charakteru. "Výrobce přislíbil poskytnutí řešení do tří týdnů," vysvětlil manažer komunikace David Valenta. Na model Golf dnes dovozce registruje 1404 objednávek. Ty jsou však v různé fázi výroby, takže vozy naplánované na červen se zdrží méně než auta, která se dnes ve Wolfsburgu nakládají na kamion.

Na vyjádření zástupců Škody Auto čekáme.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy