Čipy došly. Část provozů Škoda Auto se příští dny zastaví, v Kvasinách až na týden

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
24. 6. 2021 12:45
V závodech Škody Auto v Mladé Boleslavi a v Kvasinách na Rychnovsku se v příštích až dvou týdnech výrazně omezí výroba. Firma musí k tomuto kroku přistoupit kvůli nedostatků dílů s mikročipy, kvůli kterým nelze auta dokončit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Škoda Auto

Část provozů automobilky Škoda Auto se kvůli nedostatku čipů a dalších dílů příští týden zcela zastaví, uvedly odbory ve čtvrtečním týdeníku Škodovácký odborář. Výroba se má zastavit například v celém závodě v Kvasinách na Rychnovsku, kde automobilka vyrábí vlajkovou loď Superb a dále SUV Kodiaq a Karoq. Jde přitom o velmi výdělečné produkty, které Škodě přinášejí značné zisky.

"V současnosti předpokládáme, že dostupnost čipů bude v příštích jednom až dvou týdnech omezená natolik, že ucelená výroba již nebude možná," uvádí tisková mluvčí Škody Auto Martina Gillichová.

V Mladé Boleslavi se má podle odborů zastavit svařovna, montáž a lakovna, další provozy, kde vzniká elektromobil Enyaq, budou vyrábět pouze v omezeném režimu. Při přerozdělování nedostatkových čipů má elektrovůz v portfoliu Škody přednost před ostatními, proto se na něj údajně nyní čeká kratší dobu než na jiné škodovky.

"Velmi podobně pak vypadá výhled na 27. kalendářní týden, kde se navíc přidávají dva státní svátky," uvedly odbory. Směny se rušily například i tento týden. "I přes maximální snahu firmy Škoda a Odborů KOVO udržet výrobu a s tím i jistotu výdělku, pověstný protivítr fouká silněji," uvedly odbory.

Odbory nadále prosazují zajištění plného denního výdělku, a to nad rámec zákona pro všechny zaměstnance, kterých se tato situace dotkne. "Opět jsme vyjednali náhradu ve výši 85 procent průměrné mzdy," uvedl odborový předák Jaroslav Povšík. Do průměrné mzdy se započítávají také mimořádné bonusy.

Šéf výroby a logistiky Škody Auto Michael Oeljeklaus ve středečním rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že kvůli nedostatku čipů nemůže automobilka dokončit až 5000 aut týdně. Nekompletních vozů má firma na odstavných plochách více než 33 000. Týdně vyrobí Škoda Auto v Česku kolem 21 000 aut, přičemž zhruba 3000 až 5000 nelze kvůli chybějícím čipům dokončit. Nejvíc automobilce chybí řídicí jednotka ESP v Octaviích a jednotky ovládání oken prakticky ve všech modelech.

Dodávky čipů by se mohly podle Oeljeklausova odhadu zlepšit koncem roku. "Ve čtvrtém čtvrtletí se trh vrátí do normálu a věříme, že dílů bude dost, abychom auta, která budeme muset v mezidobí opět odstavovat, dokončili," doufá Oeljeklaus.

Čipy využívají automobilky v palubní elektronice, problém nemá jen Škoda Auto, ale všechny světové automobilky. Poptávka po čipech převyšuje nabídku, výrobu čipů zkomplikovaly mimo jiné například zimní sněhové bouře v Texasu, kde tamní velcí výrobci čipů museli zastavit nebo omezit produkci. Na nedostatku čipů se projevuje také pandemie koronaviru.

V březnu musela zastavit kvůli nedostatku čipů výrobu kolínská Toyota, výrobní linky se zastavily na 14 dní. Zde nyní výroba zatím pokračuje. "Neustále sledujeme danou situaci, která se často mění nejen v automotive," řekl mluvčí kolínské Toyoty Tomáš Paroubek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy