Nový Nissan GTR je ještě ďábelštější. Má navíc 33kW

Radek Pecák Radek Pecák
12. 12. 2010 0:58
Křidélka na předním nárazníku a zadní difuzor zvýšily přítlak o deset procent
Foto: Nissan

Už v prvních týdnech nového roku by i do Česka měla dorazit nová verze Nissanu GTR. Je označená letopočtem 2011 a hlavní změnou je posílený motor. Šestiválec 3,8 litru má nadále dvě turba, ale výkon se zvýšil z 357 na 390 kW. Točivý moment již překročil hodnotu 600 NM, konkrétně je to 612 mezi 3200 a 6000 otáčkami.

Protože je silnější motor, musely být posíleny i brzdy. Kotouče jsou nyní větší. Úpravou prošel také pohon všech kol. Řidič už nemá k dispozici režim Snow. Ten nahradil SAVE mode. Elektronika při jeho navolení více dbá na bezpečnost a převodovka se snaží řadit tak, aby byla jízda co nejúspornější.

Misto Launch Control, po jehož využítí se muselo na kontrolu do servisu, může nyní řidič využít R-mode. Ten umožní maximální možnou akceleraci, avšak čidla stále sledují teplotu náplní a pokud teplota oleje v převodovce překročí stanovenou mez, rozjezd s plným výkonem z bezpečnostních důvodů už řidiči nedopřeje.

Přítlak na nápravách je větší o desetinu

Pokud vůz jede rychlostí do deseti kilometrů v hodině, odpojí se pohon předních kol. Díky tomu bude například při parkování GTR lépe ovladatelný.

Modernizované GT-R má dále karbonovo-hliníkovou rozpěru mezi předními koly, která zvyšuje tuhost karoserie, upravenou geometrii obou náprav a nové nastavení předních tlumičů, pružin a stabilizátoru.

Zvenčí si člověk na autě povšimne změněné přídě a zádi. Přední nárazník obsahuje diodová světla, ale istylizovaná křídélka v rozích. Ta společně s upraveným tvarem nasávacího otvoru generují o 10 % větší přítlak na přední nápravu.

Stejně se zvětšil také přítlak na zadní nápravě.  Pomohl nový širší a delší difuzor, který zároveň zlepšuje odvod tepla od tlumiče výfuku, odsává vzduch ze zadních podběhů a pod autem zlepšuje proudění vzduchu, který chladí převodovku.

Cena je necelých 2,5 milionu

GT-R se i nadále bude nabízet ve dvou provedeních: Premium a Black Edition. Premium má  bohatou komfortní a luxusní výbavu s xenonovými světlomety, audiosystémem Bose, navigací s HDD, telemetrií, Bluetooth hands-free, tempomatem, dvouzónovou klimatizací, koženým čalouněním a elektricky nastavitelnými předními sedadly. Tato verze stojí 2 411 550 Kč.

Black Edition bude k mání za příplatek 50 tisíc korun. Posádka se bude moci uvelebit v sedadlech Recaro.

Navíc Nissan připravuje uvedení dvou dalších verzí: výkonnostně orientované Club Track, a luxusně zaměřené edice Egoist. U ní si zákazník bude moci vybrat řadu možností barevného provedení interiéru.  

 

Právě se děje

před 51 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy