Nové SUV od Škody se ukazuje na prvních skicách. Kamiq se začne prodávat nejdřív v Číně

Eva Srpová Eva Srpová
19. 4. 2018 6:47
Škoda navrhla auto speciálně pro čínské zákazníky. Jmenuje se Kamiq a jde o městský crossover. Pro domácí automobilku je čínský trh stěžejní, v Číně se totiž prodá čtvrtina vyrobených aut značky Škoda. Auto se představí těsně před autosalonem v Pekingu, který se koná letos v dubnu.
Kamiq se naživo ukáže na pekingském autosalonu. Prodávat se začne nejdříve v Číně.
Kamiq se naživo ukáže na pekingském autosalonu. Prodávat se začne nejdříve v Číně. | Foto: Škoda Auto

Po modelech Kodiaq a Karoq automobilka Škoda představuje model Kamiq. Ten má být primárně určen pro čínské zákazníky.

První skica interiéru nového malého SUV.
První skica interiéru nového malého SUV. | Foto: Škoda Auto

Pro Škodu je totiž čínský trh naprosto stěžejní. Prodá se tam čtvrtina všech vyrobených aut s okřídleným šípem ve znaku. V Číně jsou SUV aktuálně in, podíl SUV na celkovém prodeji značky Škoda je v prvním čtvrtletí letošního roku více než 30 procent.

Kamiq je auto, které je prý navržené speciálně pro Čínu s ohledem na tamější vkus a preference zákazníků. Jak už jsme publikovali, Kamiq dostane motor 1.5 TSI, jsou už známé také rozměry. Na délku měří 4390 mm, na šířku 1781 mm a na výšku 1593 mm. Rozměrově se tedy zařadí pod model Karoq.

Premiéru si odbude těsně před zahájením pekingského autosalonu, který se koná letos v dubnu. Prodej se zahájí už v červnu letošního roku, nejprve na čínském trhu.

Kamiq má oslovit čínské zákazníky. Čína je pro Škodu největším trhem.
Kamiq má oslovit čínské zákazníky. Čína je pro Škodu největším trhem. | Foto: Škoda Auto

Škoda zatím oficiálně zveřejnila první tři skici. Na nich mřížka chladiče a světlomety tvoří v přední části vozu jednotnou linii. Jestli se skici výrazně liší od produkční verze, se dozvíme už brzy. Autosalon v Pekingu otevírá brány 25. dubna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy