Hledáme nejlepší kompakt na trhu. Dáte přednost extravagantnímu designu, nebo koncernové klasice?

Jan Matoušek Jan Matoušek
20. 4. 2018 15:48
Teprve minulý týden představil Ford v Londýně čtvrtou generaci kompaktního modelu Focus. Zároveň s tím však odhalil i kompletní ceník vozu, který startuje na bezmála 360 tisících korun. Postavili jsme tedy nové želízko v ohni proti dalším kompaktním hatchbackům. Může být právě novinka modrého oválu tím nejlepším kompaktem na trhu, nebo vládce v podobě Volkswagenu Golf zůstane nesesazen?

Ford Focus

Nový Ford Focus sází na 4378 mm dlouhou karoserii a 2700 mm dlouhý rozvor náprav. Zatímco první hodnota je v porovnání s minulou generací jen nepatrně větší, rozvor náprav narostl o 53 mm. Do kufru, se sadou na opravu pneumatiky, se vejde 375 až 1354 litrů nákladu.

V motorovém prostoru má Focus výhradně benzinové tříválce (s odpojováním jednoho válce) a naftové čtyřválce. Natural tankují jednotky 1.0 EcoBoost o výkonu 74 nebo 92 kW a 1.5 EcoBoost o výkonu 110 nebo 134 kW. Naftové agregáty 1.5 EcoBlue a 2.0 EcoBlue pokrývají 70, 88 a 110 kW. Standardem je šestistupňová manuální převodovka, od výkonu 88 kW je alternativou osmistupňový automat. Výjimku představuje jen nejsilnější benzinový tříválec, který automat nenabízí. 

Výbav je v aktuálním ceníku šest - Trend, Trend Edition, Trend Edition Plus, Titanium, ST-Line a Vignale. Volnočasové provedení Active s o 30 mm vyšší světlou výškou by mělo přijet do konce roku. V základu má Focus manuální klimatizaci, asistent pro jízdu v pruzích, přednárazový systém s detekcí chodců a cyklistů, kožený volant nebo rádio se šesti reproduktory. Cena auta je v takovém případě od 359 990 korun. Nejlevnější turbodiesel přijde na 461 990 korun. Vrcholná verze Vignale s motorem 2.0 EcoBlue a osmistupňovým automatem pak vychází na 778 990 korun. Vedle hatchbacku jsou k dispozici i kombi a sedan (pouze pro firemní zákazníky).

 

Právě se děje

před 22 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy