Na řidiče těchto značek pozor. Která auta bourají nejčastěji, ale možná překvapí

Na řidiče těchto značek pozor. Která auta bourají nejčastěji, ale možná překvapí
Dacia - Řidiči aut rumunské automobilky loni způsobili 860 dopravních nehod. Při počtu skoro 137 tisíc registrovaných aut to ale znamená, že jen 0,63 procenta z nich loni zavinilo dopravní nehodu.
Kia - 903 řidičů automobilů korejské značky Kia loni podle policejních statistik zavinilo dopravní nehodu. Při více než 140 tisících autech v registru vozidel to ale znamená "nebezpečnost" jen 0,64 procenta.
Citroën - V případě francouzského dvojitého šípu loni jeho řidiči (podobně jako u všech dalších značek jde o modely napříč roky výroby od těch nejstarších až po nejnovější) způsobili 1614 nehod. Při více než 246 tisících autech v registru vozidel je to ale jen 0,65 procenta z nich.
Hyundai - To řidiči aut značky Hyundai jsou za loňský rok zodpovědní za 1827 dopravních nehod. Jenže v registru je také přes 277 tisíc aut korejské automobilky, takže to je jen 0,66 procenta z nich.
Foto: Shutterstock
Jan Matoušek Jan Matoušek
8. 7. 2024 6:02
Bourají nejčastěji řidiči škodovek, dacií, BMW nebo snad hyundaiů? I odpověď na tuto otázku nabízejí policejní statistiky. Policisté loni řešili přes 78 tisíc dopravních nehod zaviněných řidiči motorových vozidel. A právě z tohoto čísla pak vychází i statistika, řidiči kterých značek aut nejčastěji způsobili dopravní nehody.

Vysvětlení k číselným údajům v galerii. Počty nehod podle tovární značky vozidla vycházejí z dat Policie ČR, registrovaná auta zase z Centrálního registru vozidel ministerstva dopravy. Z něj jsme použili registrace jak osobních aut, tak lehkých užitkových a nákladních automobilů.

Samotné číslo počtu nehod podle viníka na základech tovární značky totiž neřekne tolik jako kontext s tím, v jakém poměru je to k registrovaným autům v Česku - tedy jakási "nebezpečnost" dané značky. Absolutnímu počtu nehod logicky dominují Škoda, Volkswagen nebo Ford, kterých je na silnicích nejvíce, přitom třeba viníci nehod jezdili loni jen 0,7 procenty ze všech registrovaných aut značky Škoda. Naproti tomu třeba u Volva je to 1,3 procenta.

Neznamená to však, že by najednou řidiči právě švédských aut nebo třeba mercedesů byli nutně nebezpečnější než řidiči škodovek. Je to jen prostý statistický údaj.

 

Právě se děje

Další zprávy