Nejvíce najeto mají v českých autobazarech škodovky, nejméně modely japonských a korejských značek

ČTK ČTK
29. 5. 2017 14:31
Nejvíce ujetých kilometrů mají v tuzemských autobazarech automobily z Mladé Boleslavi popřípadě německé vozy zejména značky Volkswagen. Naopak nejméně najetých kilometrů mají korejské a japonské značky. V průměru je to až o třetinu méně než u škodovek a dalších značek koncernu Volkswagen.
Foto: Škoda Auto

"Je zajímavé sledovat, jaký se v Česku stal ze škodovek fenomén. Po revoluci byl obrovský hlad v podstatě po jakémkoliv západním autě. Škodovky ale i přesto držely pozici jedničky na trhu a jejich podíl je v podstatě neměnný. Nepochybně je to dáno kvalitou a trvanlivostí mladoboleslavských aut," říká provozní ředitel společnosti AAA Auto Petr Vaněček.

Asijské vozy ujedou zpravidla méně kilometrů i ve srovnání s německými a francouzskými vozy. Proti škodovkám činí rozdíl 20 až 30 procent za stejné časové období. Zejména japonská auta totiž nebývají ve firemních flotilách. A právě to je jeden z důvodů, proč s nimi majitelé najedou v průměru mnohem méně kilometrů.

Co se týče počtu najetých kilometrů po pěti nebo osmi letech, dominuje Škoda kategorii malých vozů i v nižší střední třídě. Například Škoda Fabia má v průměru po osmi letech najeto přes 106 000 km, zatímco stejně starý korejský malý automobil jen 67 000 km. Nájezd u německých, japonských nebo francouzských aut je zhruba okolo 76 000 km. Škoda Octavia v nižší střední třídě má průměr 162 000 km, podobné japonské vozy jen 95 000.

Ve střední třídě a kategorii SUV mívají nejvíce najeto německé vozy, následuje Škoda. V kategorii MPV mají největší počet kilometrů na tachometru francouzské vozy a nejméně auta z Koreje.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy