Foto: Vyhledali jsme s profesionálem z autobazaru patnáct problémových verzí oblíbených ojetin

Foto: Vyhledali jsme s profesionálem z autobazaru patnáct problémových verzí oblíbených ojetin
Kia cee´d první generace s motory 1.4 CVVT/73 a 80 kW – při nájezdu nad 70 tisíc km lze poměrně často narazit na hlučný (cvakavý) motor. Problém způsobuje špatný napínák rozvodového řetězu, který při neřešení problému zapříčiní přeskočení rozvodů. Pokud se s takto hlučným motorem setkáte, raději vyberte jiné auto, jinak si nechte stranou cca 16 tisíc na opravu.
Ford Focus II s naftovými motory 1.6 TDCi – při vyšších nájezdech dochází k potížím s mazáním turbodmychadla, které mohou často vést k jeho přidření či následné destrukci celého turbodmychadla. Pokud nebudete mít jistotu v původu a v pravidelných výměnách oleje, mějte v záloze cca 15 tisíc km. Platí to i pro vozy s motory 1.6 HDi (Peugeot, Citroën) a Volvo S40/V50 1.6 D.
Ford Mondeo předchozí generace (od roku 2008) – u tohoto oblíbeného modelu jeho majitelé dobře vědí, že po přibližně 150 000 km mohou začít klepání a vibrace. Častější je tento problém u turbodieselů, ale týkat se může i benzinových motorů. Příčinou je opotřebení dvouhmotového setrvačníku. Pokud nemáte informaci, že tato součást spojky nebyla dříve měněna, počítejte při nákupu minimálně s finanční rezervou okolo 20 tisíc korun.
Škoda Octavia II 1.8 TSI – také nejoblíbenější model autobazarů má své mouchy, toto pohonné ústrojí mezi ně patří. Ivo Zelený upozorňuje zejména na nadměrnou spotřebu oleje, která může u zanedbaných (neservisovaných) a přetěžovaných agregátů dosahovat více než litr na 1000 km. Důkazem může být omaštěná a špinavá koncovka výfuku. Pokud ho chcete, zaměřte se na nižší nájezdy s pravidelnou servisní historií. To samé platí i pro druhou generaci modelu Superb.
Foto: Radek Pecák
Jiří Kaloč
17. 3. 2017 6:27
Podle statistiky bylo na českých webech koncem ledna nabízeno okolo 77 tisíc ojetých automobilů. Autobazary sice praskají ve švech, ale najít mezi zástupy modelů nejrůznějších značek opravdu dobré auto lze přirovnat k hledání jehly v kupce sena. Povídali jsme si s výkupčím autobazaru AAA Auto Ivo Zeleným, na které motorizace je dobré dát si pozor, popřípadě jakých automobilů je nejlepší se zcela vyvarovat. „Některé modely představují menší riziko problémů a některé naopak skoro jistotu, že jejich užívání bude spojeno se spoustou starostí,“ řekl nám s nadsázkou na úvod Ivo Zelený. Podívejte se do galerie na patnáct problémových ojetin, které si čeští zákazníci rádi vybírají.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy