Nejhorší leden na trhu s auty od roku 2014. Čtvrtou nejúspěšnější značkou je Mercedes

ČTK ČTK
3. 2. 2021 16:33
Prodej nových osobních aut na českém trhu v lednu klesl meziročně o 22,7 procenta na 14 794 vozů. Trh negativně ovlivnila koronavirová opatření a konec méně přísné emisní normy Euro 6 DG v prosinci minulého roku. Prodejci vykázali nejnižší registrace aut od roku 2014. Oznámil to dnes Svaz dovozců automobilů.
Nový Mercedes třídy S, ilustrační snímek
Nový Mercedes třídy S, ilustrační snímek | Foto: Mercedes-Benz

První je značka Škoda s 5731 registrovanými osobními vozy, následují Volkswagen s prodejem 1618 aut, Hyundai s 1177 vozy, čtvrtý Mercedes a pátý Ford. Nejprodávanějším modelem byla Škoda Octavia, kterou si pořídilo 1365 zákazníků. Následují modely Škoda Fabia a Škoda Kamiq.

Podíl firemních automobilů stoupl v lednu na 82 procent. Nejlépe se prodávaly vozy kategorie SUV. Z hlediska paliva vede benzín s podílem 62,7 procenta. Prodej elektromobilů klesl meziročně o 40 procent.

Registrace lehkých užitkových automobilů zaznamenaly meziroční pokles o sedm procent na 1168 vozů. První je značka Ford se 162 registrovanými auty, druhý je Peugeot a třetí Volkswagen. Diesely měly podíl 92 procent. Prodej nákladních vozidel klesl o 17,9 procenta na 495 vozů. Nejprodávanější byly značky Mercedes Benz, Volvo a MAN.

Registrace autobusů vzrostly o 51,7 procenta na 138 vozů. První je domácí výrobce SOR s 65 registrovanými autobusy, následují Iveco Bus se 44 vozy a Setra, která prodala 21 autobusů.

Prodej motocyklů se propadl o více než čtvrtinu na 520 strojů. První je značka CF Moto s 81 registrovanými motocykly, následují Honda, KTM, Yamaha a BMW.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy