Nehoda v zahraničí: Na co nesmíte zapomenout

Radek Pecák Radek Pecák
7. 7. 2010 15:10
Pokud můžete, vše na místě vyfotografujte a zavolejte policii
Foto: HZS Zlínského kraje

Nepřejeme to nikomu, ale přesto se účastníky dopravní nehody v zahraničí stanou ročně stovky Čechů. Přinášíme několik rad, jak postupovat, pokud se vám tato nepříjemnost stane.

Za prvé musíte mít s sebou platnou zelenou kartu. Jen  díky tomu totiž nebude platit škody, které způsobíte někomu na majetku či na zdraví. Dobré je mít minimálně na dobu v zahraničí sjednané krátkodobé havarijní pojištění. V tom případě by se samozřejmě do značné míry zaplatily i škody na vašem autě.

Ne všechno pojištění kryje

Povinné ručení nebo havarijní pojištění vždy kryje zdarma určitý rozsah asistenčních služeb, ale nabídky jednotlivých pojišťoven se liší. Některé pojišťovny práci mechanika na místě nehradí nebo pouze do určité výše. „Před odjezdem do zahraničí proto doporučujeme řádně se informovat na přesný rozsah pojištění, na jeho územní platnost, a na asistenční služby. Ušetříte si tak nepříjemné překvapení v již tak nepříjemné situaci jakou nehoda v zahraničí jistě je," říká Andrea Lovasová z České pojišťovny.

Ať už budete viníkem nebo poškozeným, zavolejte k nehodě policii. Pokud policie nehodu nebude prošetřovat, vyplňte formulář „Záznam o dopravní nehodě".  Pojišťovny velmi doporučují  pořídit fotografie místa nehody, poškozeného vozidla, všech ostatních způsobených škod a celkovou situaci.

Údaje o dalších účastnících si vždy zjistěte

I když nejste viníkem nehody a logicky předpokládáte, že škoda bude hrazena z povinného ručení viníka, poznamenejte si jeho jméno, adresu a registrační značku vozidla a zjistěte, u které pojišťovny je pojištěn. Pokud nehodu zaviníte vy, bezprostředně po nehodě (nejlépe ještě v době pobytu v zahraničí) kontaktujte příslušnou národní kancelář "povinného ručení" (kontaktní údaje jsou uvedeny zde.

Pojišťovny doporučují pro záznam dopravní nehody využít tiskopis v jazyce země, kde k nehodě došlo. Lze ale pochopitelně využít i český formulář.

"Nezapomeňte uvést všechny svědky nehody, označit místa poškození vozidel, vyplnit součet označených políček, určit vozidla a označit hlavní a vedlejší silnice, uvést počet příloh. „A to nejdůležitější na konec - záznam musí být podepsán všemi účastníky nehody! Všechny kopie se musí shodovat, nic proto nedoplňujte dodatečně. A nepodepisujte nic, čemu nerozumíte, případně doplňte své vyjádření v češtině," upozorňuje Zdeněk Dvořák z České pojišťovny.

Co s poškozeným vozidlem

Je možné, že policie v některých státech může nařídit odtah vašeho poškozeného nebo porouchaného vozidla z důvodu zajištění bezpečnosti provozu, nebo když dojde ke zranění řidiče a jeho transportu do nemocnice. V tom případě si od policie zajistěte dokument o šetření události.

Pokud si odtah budete zajišťovat přes asistenční službu vaší pojišťovny nebo si vozidlo necháte v zahraničí opravit, měli byste mít dostatečně zadokumentovanou škodu na vašem vozidle. Nesmí chybět dvě úhlopříčné fotografie vozidla jako celku, registrační značka, VIN vozidla a detaily poškozených částí vozidla. 

Foťte raději více než méně

Pokud využijete asistenční službu, bude operátor při hovoru vyžadovat číslo vaší pojistné smlouvy, RZ vozidla, popřípadě jeho VIN. Dále vás operátor požádá o popis situace na místě, kde je vozidlo a v jakém je stavu, je-li potřeba odtah, vyproštění nebo práce mechanika, dále na vznik a rozsah škod a na hmotnost vozidla. V případě poškození vozidla vám asistenční služba pomůže s odtahem do nejbližšího autorizovaného servisu, kde dojde buď k úplné, nebo provizorní opravě. S asistencí můžete počítat i v případě potřeby sešrotování vozidla, nebo jeho uskladnění a následného odtahu do ČR.

Po návratu z ciziny neprodleně telefonicky informujte o nehodě svoji pojišťovnu, která se postará jednak o proplacení škody poškozenému z vašeho povinného ručení, jednak o náhradu škody na vašem vozidle, máte-li uzavřené havarijní pojištění.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

Další zprávy