Kupujete větší auto? Počkejte si na lepší nabídku

Radek Pecák Radek Pecák
16. 11. 2010 5:55
Letos se ještě čeká například na VW Passat či Suzuki Kizashi
Foto: Radek Pecák

Praha - Dříve trvalo automobilkám půl roku i déle než vůz prezentovaný při premiéře na nějakém světovém autosalonu uvedly do prodeje. Zvláště pak na menších trzích, k nimž stále patří i Česká republika.

V poslední době se však praxe mění. Výrobci chtějí, aby ten který nový model si mohli zákazníci koupit co možná nejdříve. A tak je pravděpodobné, že řada lidí už bude o letošních Vánocích jezdit v autě, který byl jako velké překvapení slavnostně odhalen teprve na počátku září v Paříži.

Letos to vypadá tak, že se těsně před koncem roku podstatně zvětší nabídka pro ty, kteří by si rádi pořídili nové auto v kategorii  střední třída, či velkoprostorový vůz. Na trh v těchto dnech přicházejí i dva doslova legendární automobily - Ford Mondeo a Volkswagen Passat. Zatímco v případě Mondea jde o typický facelift, tedy omlazení v polovině životního cyklu, v případě Passatu (byť zlé jazyky také říkají, že jde vlastně jen o větší facelift) ho výrobce prezentuje jako novou generaci. Oba modely vstoupí na trh  i v karosářské verzi kombi.

Aktivní Ford

Tuto nabídku manažerských automobilů doplní v samém závěru roku ještě faceliftovaný Renault Laguna a již se tak stalo v případě designérsky velice povedeného Volva V-60. Zatímco tento kombík od Volva patří spíše do kategorie luxusních vozů, další kombi odvozené od Opelu Astra je spíše nabídkou pro rodiny, případně obchodní zástupce.   

Ford je v závěru roku zvláště aktivní. Těm, kteří mají větší rodiny a touží po autě s velkým prostorem, nabídne již dostatečně prostorné MPV C-Max a ještě větší Grand C-Max. Ještě větším MPV je Renault Espace. U něj se ovšem nejedná o novou generaci, ale pouze o modernizaci. 

Na trh s vekými auty poprvé v Evropě vstupuje Suzuki. Nabídne sedan Kizashi. Ceny zatím české zastoupení nesdělilo, ale podle mluvčí Dominiky Vránové by se tak mělo stát během dvou příštích týdnů.

Mezi malými auty v posledních týdnech moc novinek nepřibylo. Výjimkou jsou nové generace úspěšných japonských vozů Suzuki Swift či Nissan Micra.

Nissan GTR bude k dodání až na jaře

Uvedení několika dalších aut již bylo také uvedeno, zákazníci se dozvědí nebo již dokonce znají ceny, mohou si auto u dealerů ještě letos objednat, ale fyzicky si do něj budou moci sednout až v prvních měsících roku 2011. To je případ například ďábelsky rychlého (a v nové verzi ještě ďábelštějšího) Nissanu GTR a naopak vozu pro klidné, ekologicky smýšlející povahy, kterým je Lexus CT 200h.

Hned začátek příštího roku  ale přinese další smršť novinek. Například Renault přiveze další velké auto - Latitude, Audi novou generaci vozu A6... Kromě aut s klasickými motory si už budeme moci začít kupovat i elektromobily.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy