Vládní tanečky s autoservisy. Od pondělí zůstanou otevřené a neotevřené zároveň

Martin Přibyl Martin Přibyl
Aktualizováno 27. 2. 2021 13:50
Nové nařízení vlády o "lockdownu" stejně jako na jaře obsahuje nejasnosti. V tom nejnovějším se opakují zmatky z loňského března, kdy vláda na dva dny zavřela autoservisy, aby jim nakonec udělila výjimku.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Maloobchodní prodej aut je zakázán s krátkou přestávkou od 21. října 2020, kdy toto omezení navázalo na jarní uzavření obchodů. S novým březnovým omezením ale vláda přistoupila k tomu samému, co cca dva dny platilo i před rokem během lockdownu v první vlně. Autoservisy, prodej náhradních dílů a myčky s obsluhou nedostaly výjimku a nepatří mezi provozovny, které mohou mít otevřeno.

Ze služeb pro motoristy podle nového nařízení mohou fungovat jen asistenční služby, tedy odtahy a opravy závad v provozu na pozemních komunikacích, a pak také čerpací stanice a prodej potřeb pro motoristy. 

Na rozdíl od loňského března, kdy byly autoservisy uzavřeny na víkend a v pondělí směly otevřít, se ale tentokrát nejedná o opomenutí při sestavování nařízení. Vláda v tiskové zprávě dokonce výslovně zmiňuje, že autoservisy o výjimku přišly. "Vláda zredukovala počet výjimek ze zákazu přítomnosti veřejnosti v provozovně. Ve výjimkách už nejsou například prádelny a čistírny, autoservisy…," píše se v tiskové zprávě.

Omezení se týká "maloobchodního" prodeje. Možnost nechat si opravit auto by tak v duchu nařízení měli mít jen firemní zákazníci a podnikatelé, obyčejní koncoví zákazníci ne. Podle informací Aktuálně.cz by však v takovém případě zavřely autoservisy nejspíše plošně, opravovat svoje auta by tak nemohla ani policie a další složky záchranného systému. 

Naštěstí se našla cesta a autoservisy zůstanou otevřené neotevřené. "Ze strany ministerstva průmyslu a obchodu nám bylo jednoznačně potvrzeno, že autoservis může od 1.3. fungovat s tím, že klienti nesmí mít přístup do provozovny. Je třeba tedy veškerou komunikaci se zákazníkem uskutečnit ve venkovních prostorách, a to včetně venkovních prostor autoservisu," vysvětluje tajemník Sdružení dovozců automobilů Josef Pokorný.

Opatření tedy má jen zamezit vstupu zákazníků do provozovny. "Kontakt se zákazníkem musí být zcela omezen pouze na předání vozidla ve venkovních prostorách za dodržení všech obecných hygienických pravidel, kde se případně i podepíší zakázkové listy a další náležitosti," říká Pokorný.

Od pondělí byste tedy v případě poruchy auta měli zavolat do autoservisu, objednat se na konkrétní čas a přijímací technik si od vás vůz převezme venku před vstupem. Mimo provozovnu je práce nutné i zaplatit a to buď na bezdrátovém terminálu, hotově, nebo si nechat vystavit fakturu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy