Je třeba v návodu uvést typ oleje? Německá žaloba na Škodu může mít dopady i v Česku

Martin Přibyl Martin Přibyl
12. 11. 2020 9:02
Zvláštní žalobou se bude zabývat zemský soud v německém Darmstadtu. Mnichovské pobočce Centrály pro boj s nekalými obchodními praktikami se nelíbí, že česká značka v uživatelském návodu k nové Octavii neuvádí přesný typ motorového oleje. Soud bude muset rozhodnout, jestli se nejedná o porušení zákonů o ochraně spotřebitele.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

O žalobě, kterou podal šéf mnichovské pobočky zájmového sdružení Andreas Ottofülling, informoval oborový magazín Automobilwoche.

Ottofülling v ní napadá znění uživatelské příručky k nové Octavii. V té totiž není, jak je zvykem, uvedena přesná specifikace motorového oleje. Škoda v ní píše, že typ oleje zákazníkovi upřesní odborný servis, kde má jeho výměnu nechat i provést. Pro případ doplnění může řidič dolít maximálně půl litru oleje, který splňuje kvalitativní normy VW a evropského sdružení automobilového průmyslu ACEA. Chybí tradiční specifikace viskozity, tedy například 5W-40.

Centrála tvrdí, že Škoda nedodržuje německý zákon o ochraně spotřebitele, protože před zákazníkem zatajuje informace, které potřebuje ke svému vlastnímu ekonomickému rozhodnutí. Právě takovou informací má být i přesná specifikace motorového oleje.

Podle Andrease Ottofüllinga v takovém případě uživatel nemůže provést fundované rozhodnutí o koupi správného oleje. "Splňuje to kritéria klamavého opomenutí," tvrdí.

Škoda podle mluvčího Pavla Jíny o věci ví, nesouhlasí s ní, ale žalobu nemá k dispozici, a tak ji nemůže blíže komentovat.

Tuto část manuálu k nové Octavii napadá německá Centrála pro boj proti nekalým obchodním praktikám.
Tuto část manuálu k nové Octavii napadá německá Centrála pro boj proti nekalým obchodním praktikám. | Foto: Martin Přibyl, Škoda Auto

Podle advokáta Olivera Uraze ze společnosti Arrows přitom ustanovení zákona, kvůli němuž v Německu Škodu napadají, do velké míry odpovídá i českému zákonu o ochraně spotřebitele. "Oba zákony vycházejí z předpisů Evropské unie," vysvětluje. Německému znění pak odpovídá i český návod k nové Octavii.

Uraz si ale myslí, že spíše než klamavé opomenutí, které by se podle něj mělo vztahovat spíše k nákupu auta jako takového, pro nějž neuvedení specifického typu oleje nebude pravděpodobně rozhodující, by Škoda mohla porušit speciální informační povinnost prodávajícího. Tu popisuje paragraf devět zákona o ochraně spotřebitele.

"Prodávající je podle zákona povinen spotřebitele řádně informovat o vlastnostech výrobku, způsobu jeho použití, jeho údržbě a nebezpečí, které z jejího nedodržení vyplývají," vysvětluje Uraz. Informace navíc musí být v manuálu obsaženy srozumitelně a jasně.

Výměna oleje podle Uraze samozřejmě do správného postupu údržby spadá, takže by informace o ní měly být uvedeny i v návodu. Otázka je však, v jaké podobě, tedy jestli stačí informovat, kdy a jak výměnu provést (tedy v rámci předepsaného servisního plánu a v servisu), nebo by měl spotřebitel znát správný typ oleje. Soudce by měl zvažovat i to, že celá řada uživatelů si olej nemění sama, ale nechává to právě na servisu, kam je posílá i Škoda.

"Odpovědi na tuto otázku však nejsou jednoznačné, jelikož soudy se tímto rozporem ještě nezabývaly, a nelze tedy odhadovat, jakým směrem se jejich rozhodnutí bude ubírat," říká Uraz. Rozhodnutí soudu v německém Darmstadtu tak může být jedním z vodítek pro český soud, kdyby rozhodoval v podobné věci. "Je tak možné, že pokud německý soud žalobcům vyhoví, pokusí se někdo v návaznosti na takové rozhodnutí napadnout tento postup i v Česku," doplňuje Uraz.

I české předpisy totiž umožňují podobným spolkům, které se zabývají ochranou spotřebitele, napadat postupy prodejce. Uraz ale upozorňuje na to, že se jedná jen o tzv. negatorní žaloby, spolek tedy nemůže vymáhat náhradu škody. Cílem žaloby může být ale to, aby se prodejce podobného jednání zdržel.

Pokud by spolky se žalobou uspěly, je velice pravděpodobné, že by Škoda musela informace v manuálu doplnit. Pokud by se také k podobnému postupu uchýlili další automobiloví výrobci, mohlo by se podle Andrease Ottofüllinga stát, že rozhodnutí soudu v Darmstadtu bude mít důsledky pro celou automobilovou branži.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy