Jak snížit v zimě spotřebu paliva?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Michal Karat
24. 2. 2012 11:55
Nejchladnější období roku znamená pro motoristy taky nejvyšší výdaje na palivo na ujetý kilometr. Jak lze ušetřit?
Foto: Aktuálně.cz

Rekordně vysoké ceny benzinu a nafty čím dál více řidičů nutí přemýšlet jak ušetřit. Alternativních pohonů je hned několik. Populární jsou přestavby na plyn (LPG, CNG), objevují se ale i modely, které jsou připraveny pro spalování plynu už z výroby. Pomalu se rozšiřuje nabídka benzinových aut, co umí spalovat 85% směs etanolu a benzinu E85, který je alespoň o několik korun levnější než klasický benzin.

Co ale v zimě dělat, když už auto máte a přesto chcete ušetřit? Máme pro vás hned několik tipů.

Vlastně jde spíše o to, co nedělat. Vedle obecně platných doporučení typu jezdit plynule, předvídavě, bez razantních akcelerací a s minimálním brzděním se vyplatí projít čas od času obsah zavazadelníku. Nepotřebných věcí se zde obvykle najde více než dost a pokud najedete už tisíce kilometrů ročně, hraje roli i 10 kg zátěže navíc. Německý ADAC vyčíslil spotřebu navíc na 0,3 l/100 km za každých 100 kg nákladu na palubě automobilu střední třídy.

Zimní turistika vede často na hory a lyže v tom případě často končí v boxu na střeše. To je zdaleka největší žrout paliva navíc. Pokud budete udržovat rychlost 130 km/h počítejte, že vás střešní box (tzv. rakev) vyjde na 2 l/100 km navíc k běžné spotřebě auta. Doporučení je tedy následovné: Kdykoliv to jde, střešní box sundejte a jezděte bez něj!

Zima v autě je nepříjemná, což se výrobci aut snaží vyřešit vyhříváním sedadel, věnce volantu, zrcátek nebo čelního a zadního okna. Pokud zapnete vše najednou, očekávejte zvýšení spotřeby o 1 l/100 km. Výkonné žárovky v mlhových světlometech si řeknou o 0,2 l/100 km, takže kdykoliv nejsou tato světla potřeba, vypněte je!

Pokud jedete po městě padesátkou na trojku a ne na pětku, řekne si motor až o 1 l/100 km více. Kdo zahřívá motor na volnoběh ještě před rozjezdem, může počítat s tím, že jej za pár minut připraví auto o 2 deci benzinu a motor se stejně bez zatížení nezahřeje tak rychle, jako kdybyste jeli. V Německu za zahřívání motoru navíc můžete dostat pokutu 10 Eur.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 56 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy