Jak snížit v zimě spotřebu paliva?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Michal Karat
24. 2. 2012 11:55
Nejchladnější období roku znamená pro motoristy taky nejvyšší výdaje na palivo na ujetý kilometr. Jak lze ušetřit?
Foto: Aktuálně.cz

Rekordně vysoké ceny benzinu a nafty čím dál více řidičů nutí přemýšlet jak ušetřit. Alternativních pohonů je hned několik. Populární jsou přestavby na plyn (LPG, CNG), objevují se ale i modely, které jsou připraveny pro spalování plynu už z výroby. Pomalu se rozšiřuje nabídka benzinových aut, co umí spalovat 85% směs etanolu a benzinu E85, který je alespoň o několik korun levnější než klasický benzin.

Co ale v zimě dělat, když už auto máte a přesto chcete ušetřit? Máme pro vás hned několik tipů.

Vlastně jde spíše o to, co nedělat. Vedle obecně platných doporučení typu jezdit plynule, předvídavě, bez razantních akcelerací a s minimálním brzděním se vyplatí projít čas od času obsah zavazadelníku. Nepotřebných věcí se zde obvykle najde více než dost a pokud najedete už tisíce kilometrů ročně, hraje roli i 10 kg zátěže navíc. Německý ADAC vyčíslil spotřebu navíc na 0,3 l/100 km za každých 100 kg nákladu na palubě automobilu střední třídy.

Zimní turistika vede často na hory a lyže v tom případě často končí v boxu na střeše. To je zdaleka největší žrout paliva navíc. Pokud budete udržovat rychlost 130 km/h počítejte, že vás střešní box (tzv. rakev) vyjde na 2 l/100 km navíc k běžné spotřebě auta. Doporučení je tedy následovné: Kdykoliv to jde, střešní box sundejte a jezděte bez něj!

Zima v autě je nepříjemná, což se výrobci aut snaží vyřešit vyhříváním sedadel, věnce volantu, zrcátek nebo čelního a zadního okna. Pokud zapnete vše najednou, očekávejte zvýšení spotřeby o 1 l/100 km. Výkonné žárovky v mlhových světlometech si řeknou o 0,2 l/100 km, takže kdykoliv nejsou tato světla potřeba, vypněte je!

Pokud jedete po městě padesátkou na trojku a ne na pětku, řekne si motor až o 1 l/100 km více. Kdo zahřívá motor na volnoběh ještě před rozjezdem, může počítat s tím, že jej za pár minut připraví auto o 2 deci benzinu a motor se stejně bez zatížení nezahřeje tak rychle, jako kdybyste jeli. V Německu za zahřívání motoru navíc můžete dostat pokutu 10 Eur.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy