Nový rekord, benzin ještě nikdy nebyl tak drahý

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
23. 2. 2012 14:55
Litr benzinu stál ve středu v průměru 36,16 koruny
Vzít plnou, nebo nevzít? To je, oč tu běží. Ilustrační snímek.
Vzít plnou, nebo nevzít? To je, oč tu běží. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Benzin ještě nikdy nebyl tak drahý. Litr naturalu 95 se ve středu v Česku prodával za průměrných 36,16 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

Na začátku roku 2012 se cena za litr benzinu pohybovala kolem 35 korun, již na konci ledna začala atakovat hranici 36 korun a po většinu února se držela zhruba o desetihaléř pod ní.

V úterý pak o dva haléře tuto hranici překonala a již ve středu se benzin prodával za průměrných 36,16 koruny.

Jde o nové maximum. Na alespoň 36 korunách cena benzinu uzavírala denní průměr pouze čtyřikrát v historii, shodou okolností šlo o 21. a 22. ledna i února 2012.

Před rokem se cena benzinu pohybovala kolem 33,30 koruny, v únoru 2010 pak ještě o tři koruny níže.

Nafta stojí sice ještě víc, litr byl ve středu za průměrných 36,63 koruny, u ní ale pamatujeme ještě vyšší cenu, i když ne o moc. Za 36,71 koruny se litr nafty průměrně prodával 21. ledna letošního roku.

Růst cen pohonných hmot se odvíjí od cen ropy, které rostou v souvislosti s politickým napětím a ekonomickým vývojem ve světě. Na zdražování v roce 2012 má vliv také růst spodní sazby DPH z 10 na 14 procent.

Cena severomořské ropy Brent denominovaná v eurech se ve čtvrtek krátce po poledni vyšplhala na rekordních 93,60 eura (asi 2356 Kč) za barel (asi 159 litrů).

Vzhůru ji tlačí hlavně obavy z narušení zásobování kvůli eskalaci sporu mezi Íránem a západními zeměmi. Vyšší cena Brentu, který je klíčový pro evropský trh, by podle agentury Reuters mohla vést k dalšímu snížení poptávky.

Zdražování bude pokračovat

A ropa by měla zdražovat i v následujících dnech. Podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka se o to postarají především dvě věci.

„Investoři se obávají, že situace kolem Iránu v nejbližších měsících vyústí ve vojenský konflikt. Komoditu dále podporuje i růst optimismu mezi investory. Pozitivní náladu na trzích vyvolaly poslední kroky centrálních bank a schválení druhého záchranného balíku pro Řecko.“

A kdy se ceny pohonných hmot mohou dostat na magickou úroveň 40 korun?

„Za předpokladu, že kurz koruny vůči dolaru zůstane na současné úrovni (19 CZK za USD) a nezmění se distribuční marže, tak by cena ropy Brent musela vyšplhat na 143 dolarů za barel,“ vypočítává Čermák.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy