Vylepovací dálniční kupony od února neplatí. Radíme, jak koupit elektronickou známku

Vylepovací dálniční kupony od února neplatí. Radíme, jak koupit elektronickou známku
Na stránce eDálnice.cz zvolíte jednu ze tří možností. Kupon s platností na jeden rok, 30 dní anebo 10 dní. Ceny jsou stejné jako letos, tedy 1500 Kč, 440 Kč, resp. 330 korun. Je však možné uplatnit slevu pro auta na zemní plyn nebo biometan, pak je cena poloviční. Elektromobily známku platit nemusí.
Stávající roční kupon platil až do konce ledna 2021. Výhodou elektronické viněty je, že si můžete platnost kuponu odložit až o tři měsíce. Už teď je tedy možné koupit kupon s platností například až od jara, pokud s autem v zimě nejezdíte.
Zadáte registrační značku, e-mail a také je tu možnost vyplnit telefonní číslo, na které 10 dní před ukončením platnosti známky přijde upozornění. Právě tady je potřeba si dát největší pozor. Pokud kupujete známku s okamžitou platností, omylem se přepíšete a RZ bude chybná, není možné platbu zpětně reklamovat.
To jde pouze v situaci, kdy kupujete e-známku fyzicky na poště nebo čerpací stanici. V případě překlepu máte 15 minut od zaplacení na změnu chybně zadaných údajů na obchodním místě, kde byl nákup realizován. Pokud jste pořídili známku s odloženou platností, díky vygenerovanému kódu v dokumentu o úhradě můžete provést změnu v době, kdy známka ještě platit nezačala.
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
31. 1. 2021 6:08
S posledním lednem končí platnost starého, standardního dálničního kuponu, nově se známka kupuje elektronicky. Kde a jak ji pořídit? Dejte si pozor na překlep, jinak máte smůlu.
 

Právě se děje

před 13 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy