Vylepovací dálniční kupony od února neplatí. Radíme, jak koupit elektronickou známku

Vylepovací dálniční kupony od února neplatí. Radíme, jak koupit elektronickou známku
Na stránce eDálnice.cz zvolíte jednu ze tří možností. Kupon s platností na jeden rok, 30 dní anebo 10 dní. Ceny jsou stejné jako letos, tedy 1500 Kč, 440 Kč, resp. 330 korun. Je však možné uplatnit slevu pro auta na zemní plyn nebo biometan, pak je cena poloviční. Elektromobily známku platit nemusí.
Stávající roční kupon platil až do konce ledna 2021. Výhodou elektronické viněty je, že si můžete platnost kuponu odložit až o tři měsíce. Už teď je tedy možné koupit kupon s platností například až od jara, pokud s autem v zimě nejezdíte.
Zadáte registrační značku, e-mail a také je tu možnost vyplnit telefonní číslo, na které 10 dní před ukončením platnosti známky přijde upozornění. Právě tady je potřeba si dát největší pozor. Pokud kupujete známku s okamžitou platností, omylem se přepíšete a RZ bude chybná, není možné platbu zpětně reklamovat.
To jde pouze v situaci, kdy kupujete e-známku fyzicky na poště nebo čerpací stanici. V případě překlepu máte 15 minut od zaplacení na změnu chybně zadaných údajů na obchodním místě, kde byl nákup realizován. Pokud jste pořídili známku s odloženou platností, díky vygenerovanému kódu v dokumentu o úhradě můžete provést změnu v době, kdy známka ještě platit nezačala.
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
31. 1. 2021 6:08
S posledním lednem končí platnost starého, standardního dálničního kuponu, nově se známka kupuje elektronicky. Kde a jak ji pořídit? Dejte si pozor na překlep, jinak máte smůlu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy