Jak koupit elektronickou dálniční známku? Dejte si pozor na překlep, jinak máte smůlu

Jak koupit elektronickou dálniční známku? Dejte si pozor na překlep, jinak máte smůlu
Na stránce eDálnice.cz zvolíte jednu ze tří možností. Kupon s platností na jeden rok, 30 dní anebo 10 dní. Ceny jsou stejné jako letos, tedy 1500 Kč, 440 Kč, resp. 330 korun. Je však možné uplatnit slevu pro auta na zemní plyn nebo biometan, pak je cena poloviční. Elektromobily známku platit nemusí.
Stávající roční kupon platí až do konce ledna 2021. Výhodou elektronické viněty je, že si můžete platnost kuponu odložit až o tři měsíce. Už teď je tedy možné koupit kupon s platností například od 1. 2. 2021, kdy končí platnost stávající klasické roční vylepovací známky.
Zadáte registrační značku, e-mail a také je tu možnost vyplnit telefonní číslo, na které 10 dní před ukončením platnosti známky přijde upozornění. Právě tady je potřeba si dát největší pozor. Pokud kupujete známku s okamžitou platností, omylem se přepíšete a RZ bude chybná, není možné platbu zpětně reklamovat.
To jde pouze v situaci, kdy kupujete e-známku fyzicky na poště nebo čerpací stanici. V případě překlepu máte 15 minut od zaplacení na změnu chybně zadaných údajů na obchodním místě, kde byl nákup realizován. Pokud jste pořídili známku s odloženou platností, díky vygenerovanému kódu v dokumentu o úhradě můžete provést změnu v době, kdy známka ještě platit nezačala.
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
2. 12. 2020 14:38
S velkými problémy stát začátkem prosince spustil systém prodeje elektronické dálniční známky. Jak ji koupit a na co si dát pozor? Radíme krok po kroku.

Systém prodeje elektronického kuponu měl fungovat od 1. prosince, téměř celý den ale stránka nefungovala. Stát ji vypnul, údajně kvůli elektronické chybě. K večeru se systém opět rozběhl, údajně si známku první den zakoupilo téměř 3000 lidí.

Kontrola platnosti známky ale zatím nefunguje. Jak dálniční známku koupit? Jednoduše. Rady a tipy, na co si dát pozor, vysvětlujeme v galerii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy