Ideální rodinný společník: Přehled kombíků s překvapivě nízkou spotřebou

Jan Matoušek Jan Matoušek
9. 8. 2019 6:04
Hledáte-li ideálního rodinného společníka na dlouhé cestování, může jím být stále ještě kombi. Nejde sice o tolik módní záležitost jako v případě SUV, vnitřním prostorem se ale kombíky populárnější karoserii minimálně vyrovnají. A protože nedisponují zvýšenou světlou výškou nebo tak robustní karoserií, jsou mnohdy i úspornější. V galerii si prohlédněte dvanáct kombíků všech velikostí aktuálně dostupných na českém trhu s nejnižší spotřebou paliva.
Foto: Fiat

Fiat Tipo Kombi - 4,2 l / 100 km

Italské kompaktní kombi je nejúspornější v naftové verzi 1.3 MultiJet. Ostatně vozy s jiným než naftovým motorem v tomto přehledu nejsou - ačkoliv jsou tyto jednotky často terčem kritiky, úsporností se jim benzinové motory vyrovnat zatím příliš neumí.

Zpátky však k Fiatu. Jeho třináctistovka má 70 kW a je kombinovaná s manuální pětistupňovou převodovkou. Spotřeba se pohybuje na úrovni 4,2 l / 100 km, cena za tuto jednotku startuje na akčních 428 500 korunách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy